Prva transplantacija matičnih ćelija iz pupčanika u Srbiji

U Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta urađena je prva transplantacija matičnih ćelija iz pupčanika. Ekipa Dnevnika zabeležila je trenutak kada je bolesna devojčica dobila ćelije svoje mlađe sestre koje bi trebalo da joj pomognu u borbi protiv jedne genetske bolesti.

Dok je Melisa dobijala ćelije iz koštane srži koje su od njene rođene sestre uzete jutros, malo dalje od Sterilnog bloka oporavljala se Sara, koja je, iako ima tek dve i po godine, već na dva načina uspela da pomogne starijoj sestri.

"Mi smo uzeli pri njenom rođenju iz pupčanika matične ćelije, međutim, nije ih bilo dovoljno. Jutros je uzeta i koštana srž da bismo dopunili te matične ćelije, sada se nadamo da će sve biti u redu", kaže Filip Firolesko, Melisin i Sarin otac.

Melisa boluje od nasledne urođene bolesti krvi koja se zove talasemija major.

"Telo proizvodi abnormalan molekul hemoglobina koji se klinički manifestuje anemijom, što podrazumeva da dete mora stalno da dobija transfuzije koncentrovanih eritrocita. Kada se pređe kritičan broj transfuzija, dolazi do taloženja gvožđa u unutrašnjim organima i na kraju bi neminovno došlo do otkazivanja tih organa", objašnjava dr Željko Zečević iz Centra za transplantaciju matičnih ćelija.

I zbog toga je bilo neophodno što pre uraditi transplantaciju. U Institutu za majku i dete, u specijalnim uslovima, čuvaju se ćelije iz pupčanika.

U ovom trenutku ima više od 70 uzoraka koje su ostavili roditelji pri rođenju drugog deteta. Za više uzoraka očekuje se nastavak gradnje Prve porodične banke matičnih ćelija pri Institutu.

"Ovladali smo još jednom novom tehnologijom i primenili još jedan izvor matičnih ćelija jer do sada su korišćeni iz koštane i periferne krvi", ističe prof. dr Dragana Vujić, načelnica Centra za transplantaciju matičnih ćelija u Institutu za majku i dete.

Ministar zravlja dr Zlatibor Lončar rekao je da je ovo jedna od najboljih vesti, jer je to ono za šta se zalaže.

"Minimum 15 miliona dinara izdvajamo godišnje za banku, ako ostane novca i više, i pozivam sve da učestvuju u ovome", kaže Lončar.

Da li je Melisin organizam prihvatio sestrine ćelije, znaće se za dve-tri nedelje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 30. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње