уторак, 16.05.2017, 22:42 -> 23:34
Извор: РТС
Šta je urađeno na obnovi i prevenciji od poplava
Tri godine posle katastrofalnih poplava, koje su ponegde nanele i nenadoknadivu štetu, ključno pitanje je šta je urađeno na obnovi, ali i na prevenciji, kako se maj 2014. godine ne bi ponovio.
Tri godine kasnije majske slike teško je zamisliti na prvi pogled, ali Obrenovčani ih ne zaboravljaju.
"Mi smo vikali upomoć, upomoć, upomoć. Ja sam se okliznula na tepih i pala i zagnjurila se. Tako mokra i tako sva u mukama, mi smo čamcem prebačeni do kasarne", priseća se Branka Božić.
"Velika šteta, ja sam radio u Nemačkoj, imao sam tu sve stvari i to sam sve morao da bacim i to je to sve od pokućanstva. Voda je bila metar, metar i po, do broja skoro", kaže Milenko Đurić.
Majske poplave odnele su u celoj Srbiji oko 50 života, dok je više od 30.000 ljudi napustilo svoje domove. Poplavljene su kuće, škole, fabrike...
Tri godine kasnije posledice poplava gotovo da nisu vidljive u Obrenovcu. Obrenovčani su se odavno vratili normalnom životu, ali ako ih pitate strahuju li od obilnih kiša - odgovaraju potvrdno.
Da se scenario od pre tri godine ne ponovi, kažu nadležni, urađeno je mnogo. U Obrenovcu su sanirani oštećeni nasipi i očišćena korita Tamnave, Kolubare i Trstenice, koje su ih plavile. Možda najvažnije za njih je što se kolubarski sliv sada posmatra kao jedinstven sistem.
"Mi danas imamo jedinstven sistem kojim rukovode 'Srbijavode', 'Beograd vode' su ispod njih, nisu paralelno sa njima i na taj način je donet zaključak da se retenzijama koje su izvan naših teritorije može zaštititi Obrenovac, pre svega na Ubu, u Pampukovici i u Koceljevi", objašnjava Miroslav Čučković, predsednik opštine Obrenovac.
Na prevenciji se radilo i u Krupnju - koji je tokom poplava bio odsečen od sveta.
"Krupanj trenutno ima izgrađenih sedam bujičnih pregrada koje će sprečiti u velikoj meri ako dođe do takvih strašnih, velikih padavina i sprečiće katastrofu u velikoj meri. U planu je još 12 u narednom periodu da se izgradi, dakle dvadesetak bujičnih pregrada će potpuno zaštiti Krupanj", navodi Ivan Isailović, predsednik opštine Krupanj.
Poplava 2014. godine se sećaju i u Lučanima. Od tada je plavljeni još nekoliko puta. Od bujičnih voda trebalo bi da ih brani nasip, čija gradnja košta 330 miliona dinara.
"Ispred nas je predviđen projektom izgradnja jednog betonskog zidanog objekta u kojem će se nalaziti pumpno postrojenje, pregrade. U tom objektu će raditi čak tri čoveka, koji će kontrolisati ustave, jer lučanski potok koji sada izgleda tako sitan i mali pravi velike probleme", ističe Vesna Stambolić, predsednica opštine Lučani.
Posledice poplava još se uklanjaju. Novi dom je dobilo više od 170 obrenovačkih porodica, neke tek nedavno.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар