Subotičani protiv kuća za migrantske porodice

Najava izgradnje šest kuća u Subotici za migrantske porodice izazvala je polemiku u gradu na severu Bačke. Nov smeštajni kapacitet za migrante finansira Kraljevina Norveška, projekat je odobrila Vlada Srbije, ali pojedine subotičke stranke ga osporavaju.

Na livadi pored Doma za negu Gerontološkog centra u Subotici treba da se gradi šest smeštajnih jedinica za privremeni boravak migrantskih porodica sa decom. Gradska organizacija Saveza vojvođanskih Mađara pozvala je građane da se izjasne protiv izgradnje, a peticiju je potpisalo gotovo 3.800 građana.

"To, da bi se iz sredstava Kraljevine Norveške migrantima podigle kuće za pola ulice ne donosi ništa za budućnost Srbije i Subotice. Naše ulice, kuće i budućnost nisu na prodaju, ne želimo da trgujemo svojom bezbednošću i budućnošću", saopštio je SVM.

Iako su žestoki politički protivnici, sa ovim stavom složili su se i u Pokretu za građansku Suboticu koji predvodi bivši gradonačelnik Jene Maglai.

"Smatramo da nema potrebe da se dalje proširuju kapaciteti za prihvat migranata u Subotici. Ovo što trenutno postoji, a  to je između 100 i 200 migranata, je sasvim primereno", rekao je Maglai.  

Lokalna organizacija Dveri traži raspisivanje referenduma, a predsednik Skupštine grada potvrdio je za RTS mogućnost da se o izgradnji migrantskih stanova raspravlja na sledećem zasedanju lokalne skupštine. S druge strane, zaduženi za projekat smatraju da je on na dobrobit lokalne zajednice.

"Niti kao što neko kaže skupljamo migrante, niti ih naseljavamo. To je još jedan od objekata koji će ostati u ovom gradu kao što je ambulanta u Kumičićevoj, kao što će biti ambulanta na Prozivci", kaže Nenad Ivanišević, državni sekretar Ministarstva rada.

"Ono što je benefot za Suboticu, posebno za Gerontološki centar jeste to što su to stabilni objekti od čvrste gradnje koji će kasnije ostati na raspolaganje Gerontološkom centru", kaže Petar Balažević, direktor Gerontološkog centra.

Na novi zahtev Saveza vojvođanskih Mađara, da se i postojeći prihvatni centar za migrante zatvori, odgovara ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin. 

"Država je ta koja odlučuje, država će odlučiti da li da otvori i zatvori u skladu sa najboljim interesima lokalnog stanovništva, ali i čitave Republike Srbije", rekao je Vulin.

Bez obzira na poslednje incidente zbog najjave izgradnje privremenih objekata za azilante, prema nekim istraživanjima, Subotičani imaju visok prag tolerancije prema migrantima.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом