RTS u radionici ruskog umetnika Muhina – kako se pravi mozaik za Hram Svetog Save

Najistaknutiji ruski umetnik i ikonopisac Nikolaj Muhin radi mozaik za najveću kupolu Hrama Svetog Save u Beogradu. Mozaik je poklon ruske države srpskom narodu a njegovu izradu je inicirao ruski predsednik Vladimir Putin. Ovog meseca stižu prvi delovi mozaika koji će krasiti najveću svetinju na Balkanu. Ekipa RTS-a bila je u radionici ruskog umetnika Nikolaja Muhina u Moskvi koja je napravljena za potrebe izrade mozaika. Muhin je potvrdio da će do kraja godine završiti posao.

Mozaik koji istaknuti ruski umetnik radi za Hram Svetog Save u Beogradu, površine je 1.230 kvadratnih metara, prečnika 30 metara i težak je 40 tona. Unutrašnjost kupole hrama krasiće originalna kompozicija motiva "Vaznesanja Gospodnjeg".

"Ovaj mozaik za Hram Svetog Save u Beogradu je bez premca u crkvenoj umetnosti pravoslavlja i uopšte izrade mozaika u svetu. To je grandiozni projekt, jedan od najznačaniji u mom životu, o njemu živim, o njemu razmišljam", ističe ruski akademski slikar i ikonopisac Nikolaj Muhin.

I umetnička radionica za izrdu mozaika ne samo da je najveća, već i jedinstvena u svetu. Skele u više nivoa, testere i alati za rezanje i klesanje raznobojnog kobaltnog stakla, prostorije za pripremu i skladištenje, čine je veličanstvenom. Radionicu su opremili stručnjaci Moskovskog međunarodnog fonda pomoći Uneska.

"Pomažemo odabiru umetnika u opremanju radionice. Brinemo o svemu, o ljudima, zaduženi smo za čitav proces, organizaciju, finansije, za rokove izrade, apolutno sve. Mi smo sa Muhinom u timu, poznajemo se dugo, i ja sam umetnik, i dogovaramo se o svemu oko izrade mozaika", napominje Manana Valentinovna Popova, Međunarodni fond pomoći Uneska u Moskvi.

Nikolaj Muhin objašnjava da je materijal za mozaik ruski, a podloga italijanska, dok staklo prizvode ruski proizvođači.

"Interesantno je da su i oni umetnici, završili su Akademiju, a sada se bave tim poslom. Zato je njima lakše da rade jer se razumeju u boje i tehnolške procese izrade mozaika", dodaje Muhin.

Istaknuti ruski umetnik kaže da za izradu mozaika ima čitav kolektiv u kome je agažovno stotinak ruskih slikara koji rade po timovima.

"Radim ruke, noge i lik na ovom mozaiku. To zahteva preciznu razmeru i pažljivo odabiram i obrađujem svaki komadića stakla na moziku", navodi akademski slikar Roman Vanjinski.

Viktorija Samsonova, akademska slikarka, radi na tekstilu mozaika za Hram Svetog Save u Beogradu, Sin Božji Izbavitelj. "Koristila sam, zlato, crni kamen i staklo", ukazuje Samsonova.

Akademski slikar Andrej Smirnov tu je da odabere materijal za pripremu mozaika. "Sečem na šipke koje se stavljaju na mozaik", kaže Smirnov.

Nikolaj Muhin ističe da je atmosfera tokom izrade mozaika izvanredna jer, kako kaže, radi sa odabranim umetnicima.

"Svi su završili Akadamiju i svi već imaju neko radno iskustvo upravo na radovima koji su neophodni za mozaik. Izrada mozaika je složen proces, gotovo da sam se preselio u radionicu. Umetnici su upućeni jedni na druge, prate šta ko radi, jer ovaj projekat zahteva zajednički pristup. Tako da naš kolektiv skoro živi ovde, imamo peć, čajnik, odeću", dodaje Muhin.

Svaki komadić kobaltnog stakla za mozaik pažljivo se bira, obrađuje i lepi. Svaki stakleni delić mozaika se posebno obrađuje. Umetnik kaže da svaki komadić može da izdrži opterećenje od 20 kilograma a svetski standard je 10 kilograma.

Nikolaj Muhin ima najveće državno zvanje - titulu narodnog umetnika Rusije. Ima i veliko iskustvo, rukovodio je timom koji je oslikavao Hram Hrista Spasitelja u Moskvi.

"Osnovna razlika je u tehnologiji. U Crkvi Hrista Spasitelja je zidno slikarstvo, u Hramu Svetog Save je mozaik. Ovde ima 10 mozaičkih slika", objašnjava Muhin.

Posao na izradi mozaika za najveću kupolu Hrama Svetog Save vredan je četiri miliona evra, a finansira ga "Gaspromnjeft". Mozaik će već od ovog meseca u delovim stizati u Beograd. Nikolaj Muhin je potvrdio da će do kraja godine završiti posao i mozaik će krasiti najveću kupolu srpskog Hrama svetog Save.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом