Mali: Do kraja godine rešenje za tri nehigijenska naselja

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali poručio je da će nadležni nastojati da tokom godine reše problem tri nehigijenska naselja - u Zemunu, na Čukaričkoj padini i u Grockoj - kao i da će biti napravljen plan da se reši problem svih nehigijenskih i neformalnih naselja, kojih ima oko 140.

Mali je najavio i da će po prvi put biti osnovan Savet za unapređenje položaja Roma na niovu grada, ističući da je cilj da se sistemski rešavaju problemi sa kojima se suočavaju pripadnici romske nacionalnosti.

Gradonačelnik je danas, uoči Svetskog dana Roma, razgovarao sa dve romske porodice, Jurakić i Memetović, koje su živele u neformalnim naseljima, ali su dobile socijalne stanove.

Mali je, nakon sastanka, podsetio da su proteklih godina 303 romske porodice, sa ukupno 1.389 članova, našle krov nad glavom.

"Rešili smo neka nehigijenska naselja i uspeli smo da im obezbedimo socijalne stanove, organizujemo niz motivacionih radionica i obuka kako bi ljudi romske nacionalnosti našli posao, a radimo i na tome da deca mogu da krenu u vrtiće, škole, da imaju zdravstveno osiguranje", rekao je Mali.

Kako je dodao, to su stvari koje grad radi u poslednjih nekoliko godina, kako bi unapredio položaj Roma, što, kako je rekao, nije ranije bio slučaj.

Najavio  je i osnivanje Saveta za unapređenje položaja Roma, kako bi sve važne institucije bile na jednom mestu i kako bi se na svakih mesec dana održavali sastanci sa predstavnicima romskih udruženja radi zajedničkog rešavanja problema.

Takođe, prateći strategiju Vlade Srbije za unapređenje položaja Roma do 2025. godine, biće napravljen akcioni plan za rešavanje svih nehigijenskih i neformalnih naselja na teritoriji grada, kojih ima oko 140.

"Rešićemo svako do jednog, videćemo samo u kom vremenskom periodu i na koji način, ali to je ono čime ćemo se baviti. Tokom godine gledaćemo da rešimo problem tri nehigijenska naselja, Grmeč u Zemunu, na Čukaričkoj padini i u Grockoj. To su prioriteti ove godine", rekao je Mali.

Poručio je da Romi moraju biti ravnopravni članovi našeg društva i dodao da Romi, posle nekoliko decenija zapostavljanja, konačno imaju priliku da kažu u kom smeru žele da se razviju i na koji način grad treba da im pomogne.

Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović, koji je takođe prisustvovao sastanku, rekao je da je Svetski dan Roma važna prilika da se ukaže na značaj i ulogu romske zajednice u Srbiji, ali i da se ponovo upozori na njihov težak položaj.

Kako je rekao, problemi koji muče Rome je visok procenat onih bez funkcionalnog obrazovanja i bez stalnog zaposlenja, uz siromaštvo i diskriminaciju i predrasude.

"Pokušavamo da takvu situaciju, koja je prepreka za integraciju Roma u društveni, ekonomski i kulturni život Srbije, promenimo", rekao je on i dodao da postoji dobra saradnja sa gradom i iministarstvima nadležnim za sprovođenje strateških dokumenata.

Mihajlović je dodao da je do sada mnogo učinjeno na poboljšanju položaja pripradnika romske manjine, navodeći raseljavanje nekoliko nehigijenskih naselja, afirmativne mere za upis učenika u škole i na fakultete, uvođenje medijatora u zdravstvenim centrima i koordinatora za romska pitanja u lokalnim samoupravama.

"Ovi je početak sasvim drugačijeg rešenja problema, jer Vlada nije htela da reši problem Roma bez samih Roma, već ih je uključila u izradu dokumenata", zaključio je Mihajlović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом