Počela rekonstrukcija i izgradnja zdravstvenih ustanova

Nadležni su najavili da će ove godine biti obnovljene ili izgrađene zdravstvene ustanove u koje se nije dugo ulagalo ili na čiju se izgradnju dugo čeka. Počeli su radovi na rekonstrukciji Urgentnog centra u Beogradu, što je i početak Projekta renoviranja i izgradnje sedam zdravstvenih ustanova u Beogradu. To je i prvi korak u godini kada se očekuju najveća ulaganja u zdravstvo.

Dve sale Urgentnog centra u Beogradu, nisu renovirane punih 30 godina, koliko ta ustanova postoji. U njima je godišnje bilo operisano oko 1.600 pacijenata, a za 45 dana, kada se očekuje završetak radova, neurohirurška i mikrohirurška operaciona sala sa novim izgledom imaće i najsavremeniju opremu. Za to je obezbeđeno 15 miliona dinara.

"Oprema sva za ove sale je već kupljena, za neurohiruršku i najsavremeniji mikroskop, novi stolovi, nova svetla, čim sve bude gotovo, nove sale će biti spremne da rade", kaže ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Adaptacijom ovih sala počeo je Projekat rekonstrukcije i izgradnje sedam zdravstvenih ustanova u Beogradu – Tiršove, Dedinja, Urgentnog centra, Klinike za neurohirurgiju i ginekologiju "Kliničkog centra Srbije" i kliničko bolničkih centara – Zemun i Dragiša Mišović.

"Ministarstvo infrastrukture je obezbedilo 260 miliona dinara i potpisan je ugovor sa CIP-om koji završava projektnu dokumentaciju za svih sedam zdravstvenih centara. Tačnije za Dragišu Mišović već imamo, prerađuje se, prvo se završava Tiršova pa sve ostalo, jer će se 2017 i 2018. raditi na rekonstrukciji tih zdravstvenik centara. Gotovo 100 miliona evra je obezbeđeno za rekonstrukcije, 60 miliona evra od Saveta Evrope, ostalo od Evropske investicione banke", kaže ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastruktuure Zorana Mihajlović. 

Ministar zdravlja Lončar kaže da je za "Klinički centar Srbije" raspisan tender i da se uskoro završava, a onda se raspisuje tender i za Klinički centar Vojvodine.

"To je sve trebalo da bude završeno 2006. godine kada smo uzeli kredite, i za godinu dve je trebalo da bude gotovo ono što radimo danas, a danas je 2017. godina ", kaže Lončar.

Do tada, prva nova zdravstvena ustanova koju Srbija dobija posle dužeg vremana jeste "Klinički centar" u Nišu. Komisija za tehnički prijem zgrade obavlja neophodne provere, potom se isprobava oprema, a početkom leta biće primljeni i prvi pacijenti.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом