среда, 22.03.2017, 08:00 -> 08:41
Извор: РТС
Izdavanje udžbenika za Bošnjake zaustavili materijalni propusti
Zaustavljeno je izdavanje udžbenika koji nedostaju Bošnjacima za obrazovanje na maternjem jeziku. Zato što ne zadovoljavaju tehničke standarde i kvalitet, ali i zbog materijalnih grešaka, najviše u tumačenju istorijskih događaja, kažu u Zavodu za unapređivanje obrazovanja. Bošnjačko nacionalno veće smatra da im zamerke ugrožavaju identitet i kulturnu autonomiju. Rešenje očekuju od Ministarstva prosvete, godinu dana od kada je sa manjinama potpisan memorandum da se štampaju udžbenici koji nedostaju.
Bošnjacima za nastavu u osnovnoj i srednjoj školi nedostaju 52 udžbenika. Prihvaćen je jedan – gramatika bosanskog za šesti razred. Bošnjačko nacionalno veće izbrojalo je 76 primedbi Zavoda za unapređivanje obrazovanja koja im ugrožavaju etničku posebnost. Počev od Kulina bana.
"Povelja Kulina nije pisana bosanskim jezikom i na bosančici nego starim srpskim pismom. Da li deca u nastavi na bosanskom smeju da svoj zavičaj, svoju geografsku oblast koja se zove Sandžak, tako zovu i kažu 'to je moj zavičaj Sandžak'. Oni kažu da to ne postoji, da može samo Raška oblast", kaže potpredsednik Bošnjačkog nacionalnog veća Esad Džudžo.
Ne može, odgovaraju u Zavodu, jer ni Sandžak ni bosančica nisu po standardima i zakonima Srbije. Zavod je tu, kažu, samo servis.
"Ako u rukopisu stoji da se slavi Dan Sandžaka, a u Uredbi koja to reguliše, koji su praznici nacionalnih manjina se navodi sasvim drugačije ime tog praznika, naša radna grupa to vodi kao materijalnu grešku. Ako bude nekih promena, da se drugačije tretira reč Sandžak, mi ćemo postupati u skladu sa time", poručuje Eleonora Vlahović iz Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Sva deca u Srbiji uče iz istih knjiga. Udžbenici su za Bošnjake i za sve nacionalne manjine, prevedeni na njihov maternji jezik. Sporni su dodaci nastavi. A baš to, kažu, ističe posebnost.
"Prošireni deo, dodatak udžbeniku gde imaju pravo da izučavaju u skladu sa tumačenjima, istoriografski utvrđenim činjenicama nešto iz istorije svoje nacionalne zajednice", kaže Džudžo.
Eleonora Vlahović ističe da se ne može dozvoliti da radne grupe koje pregledaju npr. dodatak za istoriju rade mimo standardnih procedura i činjenica koje su opštevažeće u Srbiji.
U Sjenici, Tutinu i Novom Pazaru na maternjem jeziku se školuje više od 12.000 Bošnjaka. Iz, za sada, 229 knjiga. U većini udžbenika koji nedostaju greške su, kažu u Zavodu, tehničke, pa bi u đačkim torbama mogle da budu već u septembru. Tamo gde ima spornih termina i lekcija, štampa čeka odluku Ministarstva prosvete. A Ministarstvo se ne oglašava. Bar ne, kako su nam rekli, do kraja nedelje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар