Većina đaka koristi računare isključivo za igru

Nedavno istraživanje Ministarstva prosvete pokazalo je da iako svaki treći đak radnim danima provede tri-četiri sata na Internetu, skoro polovina učenika nije nikada kod kuće koristila nijedan program za učenje. Više od trećine ne koristi mejl, dok više od 80 odsto osnovaca kompjutere koristi isključivo za igru.

U Australiji programiranje uče već od prvog razreda. Mogu i đaci u Srbiji, ali samo ako roditelji plate privatne časove.

"Interesovanje roditelja je veliko, da ih zainteresujemo da sami prave te igrice i aplikacije koje svakodnevno koriste, da malo oni krenu da razmišljaju kako neku igricu da naprave", kaže Miomir Popeskov iz "Kliker" centra za kreativno razmišljanje.

To bi mogli da nauče i na redovnoj nastavi. Međutim, računar ili internet na časovima nijednom nije koristila čak trećina đaka, a čak i u školama gde postoje platforme za učenje skoro polovina ih nikada nije upotrebila.

"Ti podaci su vrlo alarmantni. Oni su podaci loše nastave i odnosa u društvu prema tim tehnologijama", smatra Nikola Marković iz Društva za informatiku Srbije.

Društvo za informatiku već deset godina pokušava da razbije predrasude da deca zaista vladaju gedžetima. Da su digitalno nepismeni još pre pet godina upozoravalo je Ministarstvo.

"Oni ne znaju da stvaralački iskoriste tu tehnologiju, mi stalno ukazujemo da je to ključan problem. Zato se kao društvo za informatiku zalažemo da se uvede bolja nastava za informatiku od prvog razreda osnovne škole", dodaje Marković.

Ne od prvog, ali od petog razreda biće uvedena već od septembra, veruju u Ministarstvu prosvete. Digitalnom opismenjavanju do sada nisu na put stajali samo stari plan i program.

"Na nivou pojedinačne prakse imamo slučajeve da nastavnici možda nisu dobro obučeni, nisu motivisani ili nemaju tehničke uslove. Ponegde je istraživanje pokazalo da se ti sadržaji čak uopšte ne rade", objašnjava savetnica ministra prosvete Snežana Marković.

Da se loša statistika promeni, nadležni su krenuli u kampanju. Prvo moraju da znaju kojoj školi šta od opreme nedostaje.

"Do petka je bio rok da škole unesu definitivno stanje, nažalost neke škole se nisu odazvale tako da molimo da pod hitno do ponedeljka ujutru dok počne radno vreme ažuriraju podatke", dodaje Markovićeva.

Dok se čeka na ažuriranje i reformisanje informatike kod nas, u Sjedinjenim Američkim Državama učenje stranih jezika u nekim srednjim školama zamenjeno je programiranjem. Jednostavno je potrebnije.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом