Bačić: Svako pogoršanje odnosa Beograda i Zagreba utiče na manjine

Svako pogoršanje odnosa između Srbije i Hrvatske negativno se odražava na položaj Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji, izjavio je predsednik Nacionalnog saveta hrvatske nacionalne manjine u Srbiji Slaven Bačić.

Slaven Bačić je na obeležavanju Dana osnivanja hrvatskog nacionalnog saveta u Subotici ocenio da su Hrvati u Srbiji “ni krivi ni dužni došli u centar ovdašnjih i ne samo ovdašnjih medija”.

"Ono što važi za nas, važi i za srpsku zajednicu u Hrvatskoj. Svako pogoršanje odnosa između dve države se negativno odražava, ne samo na percepciju te manjine u toj državi, nego i u glavama pripadnika te zajednice", smatra Bačić.

Govoreći o konkretnom problemu nedostatka udžbenika za obrazovanje na hrvatskom, zbog čega je Hrvatska blokirala otvaranje poglavlja 26 u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom, Bačić je rekao da na taj problem skreću pažnju već deset godina i da je do određenih pomaka došlo u poslednje dve godine.

"To je očigledno jedan proces koji će trajati. Od 186 udžbenika, koliko je potrebno za nastavu od predškolskog, osnovnog do srednjeg obrazovanja, plus za onu decu koja uče srpski jezik, a izučavaju hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture, štampano je 90 udžbenika. Znači nepuna polovina", tvrdi Bačić.

Govoreći o samoj blokadi pregovora, izrazio je nadu da je u pitanju samo “privremeni zastoj”, na osnovu izjave ministra inostranih poslova Hrvatske da se od Srbije traži pojašnjenje dinamike rešavanja navedenog problema.

"Činjenica je da se nešto, ako je deset godina bilo potpuno zanemareno,– ne može za dve godine napraviti, ali ipak nam je značajno da se taj posao ne završi za osam godina, kada prođe još jedna generacija", dodao je Bačić.

Govoreći o percepciji ovog pitanja u Srbiji, podsetio je da je visoki komesar Johanes Han još pre nekoliko nedelja državnim zvaničnicima Srbije preneo rezerve Hrvatske prema ovom pitanju.

"Lično imam utisak da je ono što se dešava, barem u Srbiji, u funkciji unutrašnjih političkih potreba određenih političkih aktera na sceni, a manje kao rezultat stvarnog nezadovoljstva zbog toga što je ne samo Hrvatska, nego i Bugarska zadržala rezerve u pogledu otvaranja ovog poglavlja", dodao je Bačić.

Izrazio je nadu da će ovaj problem blokade biti rešen već početkom naredne godine, s obzirom na uveravanja i Zavoda za udžbenike da će procedura odobrenja udžbenika biti ubrzana.

Aferu “Čokolinda” vidi kao “minoran događaj”, ali napominje da taj slučaj treba posmatrati ne kao izolovan događaj, već u kontekstu svega što se dešavalo u poslednjih 25 godina.

Dan osnivanja nacionalnog saveta je jedan od četiri nacionalna praznika Hrvata u Srbiji – 15. decembra 2000. godine održani su prvi izbori za Nacionalni savet Hrvata u Srbiji čime su oni i zvanično priznati kao nacionalna manjina u Srbiji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом