Aplikacija za đake postala platforma za uvrede i vulgarnosti

Nova telefonska aplikacija "Baz", namenjena društvenom umrežavanju učenika – nastala u Izraelu, napravila je pometnju u mnogim zemljama, a nije pošteđena ni Srbija. Prvobitna namena – da đaci ostavljaju komentare o životu u školi – otela se kontroli. Mreža je postala platforma za uvrede, kako vršnjaka tako i profesora. Red u prepisku pokušavaju da uvedu Ministarstvo prosvete i Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal.

Potreba da se priča o zgodama i nezgodama iz školskog života stara je koliko i sama škola. Nekada su đaci imali radio-stanice, školske sekcije. Danas društvene mreže. U ovom slučaju, međutim – udvaranje, šale sa stilom ili korisne informacije za školarce – ustuknuli su pred gnusnim, vulgarnim i seksualnim insinuacijama kako prema samim vršnjacima, tako i prema profesorima.

"Bilo je komentara koji su bili šaljivi, a bilo je i bezobraznih", kaže jedan učenik.

"Postoje profesori koji su mlađi, koji su takođe instalirali tu aplikaciju 'Baz' i pročitali su razne stvari", priča učenica.

Stavovi su anonimni, pa otkrivanje vinovnika, kažu u školama, nije bilo lako – a problem je rastao iz dana u dan.

"Tu su bljuvotine, tu su se vređala deca, devojke, profesori, zaposleni, apsolutno se otelo kontroli. Nama su prvo deca skrenula pažnju, a onda su i roditelji došli i molili nas da sprečimo to jer su tri-četiri naše devojke, učenice, vrlo ružno konotirane", ukazuje direktor Druge ekonomske škole Dejan Nedić.

U Ministarstvu prosvete kažu da ne mogu da ukinu ili zabrane korišćenje te aplikacije, ali su potpisali Memorandum o saradnji sa Tužilaštvom za visokotehnološki kriminal.

"Apelujemo na učenike, apelujemo na roditelje da odgovorno koriste ovu aplikaciju i sve društvene mreže. Postoji jedan veliki broj pojedinaca, uglavnom zaposlenih u školama, koji su pokrenuli pravne postupke protiv N. N. lica, koji su ih na neki način osramotili ili oklevetali u okviru te aplikacije", naglašava posebni savetnik ministra prosvete Dragana Milovanović.

Tužilaštvo je već primilo nekoliko prijava povodom pomenutih incidenata, a odnose se, navode, na pretnje i poziv na nasilje prema određenim osobama. Upozoravaju roditelje na odgovornost s obzirom na to da su im deca maloletna.

"I te kako je moguće da se one osobe koje su iznele takve pretnje i identifikuju. Ono što roditelji moraju da znaju u našoj zemlji jeste da je u određenim slučajevima i te kako moguća i krivičnopravna odgovornost roditelja za ono što njihovo dete učini", kaže posebni tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković.

Mere su različite u zavisnosti od prekršaja: pojačani roditeljski nadzor i nadzor roditeljskog staranja koje sprovodi Centar za socijalni rad.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом