Vršac obezbedio deci lične pratioce

Jedan od retkih gradova u Srbiji koji je za decu sa invaliditetom obezbedio finansiranje ličnih pratilaca je Vršac. Jedanaestoro njih prošlo je obuku, a ostvareni su i prvi kontakti s decom. Ta usluga socijalne zaštite važna je kao vid podrške ne samo detetu već i celoj porodici.

Devetogodišnji Uroš Kljajin je dete sa autizmom. Raduje se svakom odlasku u školu, a u kolektiv se lepo uklopio. Komunikativniji je i spreman na saradnju. Kako bi svom sinu pružila svu neophodnu brigu i pomoć, Maja Čajić pre nekoliko godina dala je otkaz na poslu.

"Već četiri godine mi čekamo na to da dobijemo ličnog pratioca. I to se ostvarilo tek juče, tako da sam zadovoljna, verujem da će značiti pre svega detetu, zbog socijalizacije, a kasnije i meni, da bih imala malo vremena za svoje potrebe", rekla je Maja Čalić.

Jedanaestoro pratilaca prošlo je obuku i ostvareni su prvi kontakti sa decom, kojoj će ubuduće pomagati u obavljanju ličnih potreba, oblačenju, pripremi za odlazak u školu, ali i kao pratnja na igralištima i drugim sadržajima dostupnim svoj drugoj deci.

"Mi smo se na angažovanje ovog broja pratilaca odlučili zato što za tim postoje potrebe. Još ranije je počelo angažovanje jednog do dva lična pratioca, ali nikada do sada nije bio angažovan ovoliki broj. Ovo je doprinos našeg grada i sredine upravo ovakvim osobama ali i omogućavanje da u skladu sa zakonskim aktima oni ostvare svoja prava", rekla je Tatjana Nikolić,
članica Gradskog veća zadužena za socijalna pitanja.

Sredstva za finansiranje ličnih pratilaca obezbeđena su iz gradskog budžeta

Gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović kaže da su sredstva koja su opredeljena dovoljna za naredna tri meseca u iznosu od milion dinara.

"Naša je ideja i obaveza da u budućem periodu zadržimo makar na tom nivou tu potrebu za angažovanjem 11 ličnih pratilaca, sa voljom da se taj broj poveća", ističe Mitrovićeva.

Za sada, jedanaest ličnih pratilaca u Vršcu je dovoljno. Međutim, planirano je da u narednom periodu, obuku završi još njih desetak, kako bi u slučaju potrebe, mogli odmah da budu angažovani.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом