четвртак, 10.11.2016, 12:02 -> 19:29
Извор: РТС, Танјуг
Kvalitet, a ne cena prioritet u javnim nabavkama u zdravstvu
Tokom javnih nabavki u zdravstvu više se neće gledati samo najniža cena proizvoda, već će presudan faktor biti kvalitet robe koja se kupuje. To je predviđeno sporazumom koji je su potpisali ministar zdravlja Zlatibor Lončar i direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.
Umesto jednog para rukavica, tokom operacije potroši se najmanje pet, a nije isključeno da zbog lošeg materijala lekari dobiju alergiju. Kaljače koje pucaju a još pošteno nisu ni stavljene, konac sa kojim na odgovarajući način ne može da se ušije rana. Jeftin ali nekvalitetan materijal donosio je rizike i po pacijente, ali i po zaposlene u zdravstvu a, na kraju, zbog veće potrošnje materijala, na kraju sve ispadne skuplje. Novi način sprovođenja javnih nabavki trebalo bi to da promeni.
"Do sada je odlučujući faktor bila cena, nije se mnogo gledalo na kvalitet. Kod nas je na tenderima 80 odsto odlučivala cena, a 20 odsto kvalitet, u EU i razvijenim zemljama to je obrnuto", rekao je ministar zdravlja.
Ističe da će proći onaj ko ima i kvalitet, ali i najnižu cenu.
Situacija će sada biti obrnuta, za svaku javnu nabavku struka će definisati standarde kvaliteta i svi koji zadovolje te standarde mogu da se takmiče u ceni, a najpovoljnija ponuda biće izabrana na tenderu.
Direktor Uprave za javne nabavke kaže da je kod nabavke najvažnije da se dobije najbolji proizvod za raspoloživi novac, što znači da se ne kupuje samo najjeftinije što je dostupno na tržištu.
On kaže da se sa uvođenjem kvaliteta u javne nabavke krenulo od zdravstva, jer je osim ekonomskog momenta važno brinuti i o zdravlju ljudi.
"Struka će definisati standarde kvaliteta, a svi koji zadovolje te standarde oni se takmiče u ceni i najpovoljnija ponuda biće izabrana. Ključna razlika sada je da se neće gledati samo cena, jer nažalost u Srbiji do sada se gledala samo najniža cena", rekao je Jovanović.
Ministar napominje da će sledeći korak biti da se ograniče rokovi za koje može da se završi javna nabavka, jer postoje brojni problemi sa žalbenim rokovima, kada se i stvaraju liste čekanja.
"Za nas ostaju isti uslovi. Samo da se ograniči rok, da znamo da jedna nabavka u zdravstvu, za stent, za lek, mora da se završi u određenom roku. Ako imate žalbu na žalbu, na žalbu, onda lek ne dolazi do pacijenta. Naš cilj je da materijal i lekovi čekaju pacijenta, a ne obrnuto. Da se definiše u kom roku tender mora da se završi", naglasio je Lončar.
Od svih javnih nabavki u godini, gotovo trećina se tiče zdravstvenog sektora. Prošle godine, javne nabavke u zdravstvu vredele su milijardu dinara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар