четвртак, 10.11.2016, 08:04 -> 08:31
Извор: РТС
Sve više migranata na ulicama
Ima li Srbija dovoljno smeštajnih kapaciteta za migrante, postoji li razlog za strah da će neki od njih zimu provesti na ulici i koliko treba da nas brine širenje zaraznih bolesti u centrima za azlilante i tranzitnim centrima, pitanja su o kojima se ovih dana vodi polemika između države i nekih nevladinih organizacija.
Sve više migranata na ulicama, van prihvatnih centara, posebno u Beogradu, brine i državu i humanitarne organizacije. Ipak, nisu saglasni zašto je to tako.
Iz Ministarstva za rad objašnjavaju da nevladine organizacije ohrabruju migrante da ostanu u parkovima tako što im daju hranu, obuću i odeću. Apeluju na njih da nastave da pomažu, ali da to rade u prihvatnim centrima i da ih tamo usmeravaju.
S druge strane, upućeni kažu da mnogi migranti ostaju na ulici jer u prihvatnim centrima nema dovoljno mesta.
"Trenutno u Srbiji prema, procenama našeg Centra, ima između 7.000 i 10.000 izbeglih lica. Prema podacima s kojim mi raspolažemo imamo oko 5.000 mesta u svim centrima za prihvat ovih ljudi, ako pogledate statistiku koliko ih ima jasno je da već sada nemamo mesta", kaže Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.
"U ovom momentu mi raspolažemo sa oko 5.100 mesta u čvrstoj gradnji s tim što je moguće to proširiti za dan, dva do 6.000, upravo toliko otprilike, 6.100 ljudi imamo u Srbiji. Govorimo o zimskom periodu kada je i dolazak manji tako da mi uspevamo apsolutno da radimo sa brojkom od oko 6.000 ljudi", kaže Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Uslov da otvore neka od vrata državnog smeštaja jeste da pokažu potvrdu MUP-a da su zatražili azil u Srbiji. Bez nje mogu samo u tranzitne prihvatne centre.
"Vrlo često iz prakse vidimo da tu potvrdu ne mogu da dobiju, vraćaju se više puta u policijske stanice, govori im se da dolaze ponovo i prosto su na neki način faktički sprečeni da u uđu u taj sistem, odnosno u centre za azil, drugačije nikako ne mogu da uđu u te centre i nalaze se na ulici", kaže Radoš Đirović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila
U ministarstvu to demantuju navodeći da mnogi migranti neće da zatraže potvrdu u strahu da će ostati bez mogućnosti da dobiju azil u zemlji u kojoj žele da ostanu, a da se do potvrde u Srbiji dolazi brzo i jednostavno.
Uprkos tome, samo u beogradskim parkovima je oko 1. 000 migranata, procena je nevladinog sektora. Šta radi država da ih sa ulice uvede u prihvatne centre?
"Mi ćemo i u narednih nekoliko dana vrlo aktivno i razgovarati sa njima i obezbedićemo potpuno besplatan prevoz za sve migrante koji se nalaze u parkovima do centara, ponavljam ne mogu svi da budu smešteni u Krnjači, i ne mogu svi da budu 15 kilometara od Beograda, biće u Preševu, Dimitrovgradu, Subotici ili Šidu", kaže Ivanišević.
Higijena u nekim prihvatnim centrima je loša, šuga i vaši upozorenje su da se o tome mora više povesti računa kako bi se zaštitilo i domaće stanovništvo, kažu u Centru za pomoć tražiocima azila.
Nadležni ih pozivaju da zajedno odu i provere higijenu, tvrdeći da je ona odgovarajuća i da migranti dolaze sa tim zarazama. Ipak, poručuju da će svako prilikom ulaska u centar i izlaska iz njega proći medicinski pregled.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар