Po zdravlje na Čigotu iz svih krajeva sveta

Donacije Evropske unije i saradnja Srbije sa Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom poslednjih godina unapredili su zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam u pograničnim opštinama. Raška je podigla nivo prevencije i zaštite reproduktivnog zdravlja, u Čigotu dolaze posetioci iz svih krajeva sveta. Lokalne samouprave u blizini granica ovih dana se spremaju da pišu nove projekte.

Čekaonice ispred ginekološke ordinacije Doma zdravlja u Raški neretko su bile puste. Poslednjih godina, više žena na preglede dolazi redovno.

"Idu sve, ja mislim godišnje", kaže pacijentkinja Milanka Milutinović.

Pomogla su predavanja za pacijente i obuke za medicinsko osoblje. Za gotovo 90.000 evra opremili su ordinacije savremenim uređajima. I uporno pozivali žene da dođu na pregled.

"Došla je žena posle 15 godina da se uradi papa test, urađena je biopsija, otkrivena prekanceroza koja je operacijom otklonjena i ona se sada smatra apsolutno izlečenom", kažeMiladin Andrić, ginekolog u Domu zdravlja Raška.

Raška je zajedno sa Beranama u Crnoj Gori i konkurisala i realizovala projekat prevencije i zaštite reproduktivnog zdravlja. Pogranične opštine u Srbiji već više od deceniju koriste sredstva EU iz pretpristupnih fondova prekogranične saradnje. I to veoma uspešno, kažu oni koji im pomažu.

"Kada se raspiše konkurs broj dostavljenih projekata premašuje sredstva. Njihov značaj je veliki, iako vrednosti nekad nisu značajne iz prostog razloga zato što su ti projekti najbliži građanima, to je ono gde postoji direktna veza između sredstava eu i krajnjeg korisnika tj. građana", kaže Ognjen Mirić iz GIZ-a.

Evropskim novcem delom je renoviran i Medicinski centar "Čigota". U zlatiborskom kraju se kaže, po zdravlje se dolazi na bar hiljadu metara nadmorske visine. Za to je u ambasadi Emirata u Beogradu čuo i Ahmed Nabel. Pilot u penziji iz Abu Dabija došao je da pobedi gojaznost.

"Ako za ove tri nedelje budem izgubio 10 kilograma smatraću da sam uspeo", kaže Ahmed Nabel. 

"Imamo jednog momka koji je polovinu svoje težine skinuo, on je došao sa ozbiljnim zdravstvenim problemima iz Danske, a odavde otišao kao atleta", kaže Jelena Ševkušić, trener.

Zdravstveni turizam partnerski razvijaju Srbija i Bosna i Hercegovina. Od EU za to su dobile oko 450.00 evra. Spremaju se da konkurišu za nove projekte.

"To podstiče regionalnu saradnju i saradnju između institucija, NVO i udruženja građana i time se dodatno podstiče duh reg saradnje i dodatno podstiču ek potencijali s obe strane granice", kaže Miladin Andrić, ginekolog u Domu zdravlja Raška.

U toku je prekogranični program saradnje sa Mađarskom, koji traje do kraja ove, a od početka sledeće godine ponovo se otvaraju novi evropski programi i novi budžeti - za projetke u partnerstvu sa Crnom Gorom dva, sa Bosnom i Hercegovinom ukupno više od pet miliona evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом