"Neadekvatni uslovi u ilegalnim domovima za stare"

Požar u ilegalnom domu za stare u Pančevu, u kome su tri osobe izgubile život, pokreće pitanje odgovornosti ne samo vlasnika takvih domova već i srodnika koji svoje najbliže ostavljaju u njima. Od početka godine, inspekcija je zabranila rad za 19 takvih domova.

Nadežda Satarić iz udruženja "Amiti" rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da postoji više razloga zbog kojih se dešavaju incidenti u ilegalnim domovima.

Prvi je nedovoljan kapacitet u licenciranim ustanovama za smeštaj, državnim i privatnim. Drugo, ne postoji dovoljno razvijena mreža servisa i usluga za osobe kojima je neophodna pomoć, a posebno za one koje pate od demencije.

Kao treći razlog, Nadežda Satarić navodi nedovoljnu koordinaciju nadležnih službi, a kao četvrti neodgovorne srodnike.

Ona kaže da ljudi idu u ilegalne domove jer nemaju novca i idu tamo gde je jeftinije. Ističe da je prilikom obilaska takvih ustanova videla "sve i svašta, ali ne i dostojanstvene uslove za život i negu ljudi".

"To je obično u porodičnim kućama, gde u jednu sobu natrpaju četiri ili pet kreveta i gde ima nedovoljno sanitarnih čvorova", kaže Nadežda Satarić.

Ističe da je obično zaticala po jednu osobu koja dežura i eventualno još jednu koja kuva i dodaje da u takvim domovima ne postoje sadržaji ni aktivnosti.

Kako svedoči, neki čak adaptiraju i podrumske prostore i garaže i to naplaćuju niže od najjeftinijeg legalnog doma.

Nadežda Satarić ističe da u takvim uslovima nema garanta sigurnosti i da vlasnici tih domova nisu u obavezi da poštuju standarde.

Poručuje da je potrebno uraditi više stvari kako bi se to sprečilo. Kaže da nadležne službe moraju da budu efikasnije u suzbijanju tih pojava i da, kada ministarstvo napiše prijavu, pravosuđe odmah reaguje.

Ističe da ne može Ministarstvo da otkrije sve takve domove, koliki god bio broj inspektora, i da bi građani trebalo da budu odgovorniji i prijavljuju kada primete nešto nebezbedno, jer to i njima može da nanaese štetu.

Nadežda Satarić je uputila i poruku srodnicima i upitala kakav mi to odnos danas imamo prema starijima i onima koji su različiti.

"Živimo u mnogo teškim vremenima, ogromni su problemi i izgubili smo porodični moral koji smo imali. Nismo stvorili novi sistem vrednosti i postajemo neosetljivi prema svima koji se ne uklapaju, starijima, različitostima, deci sa smetnjama u razvoju", kaže Nadežda Satarić i dodaje da i naši potomci gledaju kako se ponašamo prema starijima, i da će se i oni tako ponašati prema nama.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом