Šarčević: Srbija će suvereno odlučivati o radu turskih škola

Kvalitet rada turskih škola u Srbiji mora da se dovede u red, a Srbija je suverena zemlja i o njihovom radu će odlučivati po svojim zakonima, izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević, navodeći da je o tom pitanju razgovarao i sa odlazećim turskim ambasadorom Mehmetom Kemalom Bozajem.

Šarčević je tako odgovorio na pisanja pojedinih medija da je Turska uputila zahtev Vladi Srbije da se zatvore škole pod patronatom Fetulaha Gulena, koga otpužuju za organizovanje puča u toj zemlji.

Ministar je rekao da se sastao sa odlazećim ambasadorom Turske i da mu je to pitanje i ambasador postavio.

"On je bio u Srbiji i kada su škole osnovane. Postavlja se pitanje ko ide u tu školu. Ide 90 odsto srpskih državljana. Na početku su one bile finansirane iz budžeta Turske i zato su bile jeftine", rekao je Šarčević.

Dodao je da takvih škola ima više od 1.000 u celoj Evropi, te da je sve bilo u redu dok je to "bio nečiji biznis".

"Kvalitet tih ustanova mora da se dovede u red. Srbija je suverena zemlja i odlučivaće po svojim zakonima i procedurama", zaključio je Šarčević.

Blic u današnjem broju piše da je turska vlada uputila zvaničan zahtev Vladi Srbije kojim traži zatvaranje svih škola pod patronatom Fetulaha Gulena na teritoriji naše zemlje.

Problem Internacionalnog univerziteta nije od juče

Ministar Šarčević je rekao da Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru od 2003. godine radi sa privremenim dozvolama, te da problem sa akreditacijom "nije od juče" i da se zbog odbijanja žalbe Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje mogu žaliti Upravnom sudu.

"Univerzitet ima uslova za rad u smislu tehničkih kapaciteta, prostora. Uvek su bili problemi samo sa kadrovima", rekao je Šarčević novinarima nakon otvaranja Sajma obrazovanja.

On je pojasnio da univerzitet, ima potrebu za specifičnim kadrovima koje nemamo u zemlji. Strani profesori mogu biti angažovani na godinu dana, a zakon kaže da je potrebno pet godina kontiunuiteta, te tu dolazi do disproporcije.

"Postoji pravo žalbe kroz upravni postupak, koje je već jednom ostvareno 2009. godine. Postoje privremene dozvole koje su pokrivele rad univerziteta", pojasnio je ministar.

Kako kaže, sa osnivačima i ljudima iz Saveta za visoko obrazovanje traže pametno rešenje, a za to postoji dovoljno vremena.

Nacionalni savet za visoko obrazovanje jednoglasno je odbacio 16 žalbi Internacionalnog univerziteta iz Novog Pazara, čiji je osnivač Muamer Zukorlić, na odbijanje akreditacija navodeći da ta ustanova nema "dovoljno dobar nastavni kadar". 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом