понедељак, 03.10.2016, 19:30 -> 21:16
Извор: РТС
Roditelji dece sa autizmom strahuju za njihovu budućnost
Povodom Evropskog dana autizma, porodice obolelih ukazuju na probleme sa kojima se svakodnevno sreću. Zalažu se, pored ostalog, za razvoj rane dijagnostike, zdravstvenu zaštitu u skladu sa potrebama osoba s autizmom i više servisa podrške. Procenjuje se da u Srbiji ima između dve i tri hiljade osoba sa autizmom.
Najveća briga roditelja dece s autizmom je šta će biti s njihovim potomcima kada ostanu sami. Majke Milijana i Mira, jedna stara 27, druga 37 godina, posvetile su život borbi s tom bolešću.
Mira Tadić, Igorova majka, kaže da autizam promeni kompletan život porodice.
"Jedan od roditelja gubi posao, odnosno mora da ostavi posao zbog podrške, a kada dođe u naše godine, kao što smo mi, on mora da živi život više od života da bi podržao autistični život u kući", objašnjava Mira.
Milijana Selaković, Jankova majka, kaže da nema centra za rane intervencije gde postoji ekipa koja će rehabilitovati.
"Nema centra za rane intervencije gde postoji ekipa, nego roditelj ide na jedno mesto kod logopeda, na drugo kod defektologa, na treće kod psihologa ili psihijatra. Inkluzija nije dobro napravljena, to dete ništa ne dobija, a gubi odeljenje. Ja spadam u roditelje koji se plaše budućnosti", dodaje Milijana.
Dnevnih boravaka samo za osobe s autizmom gotovo i da nema. Postoje dva u Beogradu – za decu i za odrasle s autizmom. U ostalim dnevnim boravcima prostor dele sa decom koja imaju različite razvojne probleme. To, tvrde stručnjaci, ne predstavlja problem, jer se sa njima radi po individualnom planu, koji izrađuju zajedno sa roditeljima.
"Usluga dnevnog boravka jeste usmerena na osobu sa autizmom da potencijale razvije i održi što je duže moguće, da smanji zavisnost od porodice, da smanji potrebu za podrškom. Osobe s autizmom jesu zahtevne i pitanje je zaista koliko porodica ima kapacitet da u dugom vremenu izdrži pritisak", smatra Biljana Mirković iz Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju.
Vladimir Pešić, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kaže da postoje predah i vikend usluge.
"Imamo predah-usluge, imamo vikend-usluge i to je mogućnost da se deca osamostale i da odu u predah-uslugu, da roditelji za to vreme završe neke poslove koje mogu da završe", dodaje Pešić.
Te usluge, međutim, kažu roditelji, nisu dostupne svima. Još više ih brine trajno zbrinjavanje njihove dece kada njih ne bude.
Nadu polažu u projekat Denkova bašta u Beogradu, gde bi, uz intenzivnu podršku, stanovale odrasle osobe s autizmom posle smrti roditelja. Iako pokrenut još pre pet godina, njegova realizacija i dalje je pod znakom pitanja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар