Srpsko novinarstvo na KiM u novim uslovima

Stradanje srpskog stanovništva devedesetih godina na Kosovu i Metohiji pratilo je i stradanje, nestanak i progon novinara i medija. O nestalim novinarima ni danas ne postoji nikakav trag, iako je od sukoba prošlo 17 godina.

Aleksandar Simović I Momir Stokuća ubijeni su u Prištini 1999. godine. Traga se još za Đurom Slavujem, Rankom Perenićem, Ljubomirom Kneževićem, Marijanom Melonašijem i Miletom Beljevićem. Nestali su 1998. i 1999. Godine. Dali su svoje živote profesiji u zalog. Kriza na Kosovu traje decenijama i još nije okončana.

"Nama je uvek bio izazov da dođemo na Kosovo i da radimo svoj posao jer smo znali da je to nešto po čemu će novinar pamtiti svoj posao, ali pošteno govoreći i dobru novinarsku karijeru", kaže Nino Brajović, sekretar UNS-a.

Na Kosovu je do rata 1999. godine postojao jak medijski prostor. Readakcije na srpskom jeziku su nestale, zajedno sa većinom Srba koji su napustili Kosovo i Metohiju. To je istaknuto na skupu u Gračanici, posvećenom životu i radu novinara koji su obeležili nekoliko decenija društvenih, kulturnih i političkih događanja na Kosovu.

"Ništa na Kosovu ne počinje 1999, prethodno su Srbi ovde imali i odlične medije i odlične novinare, svoju kulturu i tradiciju i to ne treba da se prekida kao što neko želi da nas vrati i prikaže kao da smo pali s neba i da ništa nemamo, da tu nešto vegetiramo a zapravo imamo sjajnu tradiciju u svim oblastima", navodi Đorđe Jevtić, novinar u penziji.

Iskustvo novinara na prostorima bivše Jugoslavije, pokazalo je da je novinarska profesija nezahvalna. Stariji novinari mlađima preporučuju.

"Ja bi im preporučio da se ne bave novinarstvom, al` ako se ipak odluče onda moraju da vole svoj posao i da ne očekuju dobar život isključivo zbog tog posla i da imaju svoju ličnost i inegritet koji se ne može ni osvojiti, ni odbraniti", kaže Svetislav Vlahović, direktor preduzeća "Panorama".

Na Kosovu je do rata 1999. godine živelo i radilo oko 150 srpskih novinara, a danas ih je neuporedivo manje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом