Feliks Romulijana kakva je nekada bila

Na arheološkom lokalitetu kod Zaječara, Feliks Romulijani, svečano je otvoren multimedijalni vizitorski centar. Uz hologramske projekcije, interaktivne panele i 3D animacije, posetioci će imati novi doživljaj palate cara Galerija.

Tehnologija turistima nudi potpuno novi sadržaj. Posetioci su odeševljeni prilikom da u tri dimenzije vide originalnu Feliks Romulijanu.

Romulijana je tehnološki opremljena za treći milenijum.

Direktor Narodnog muzeja u Zaječaru Bora Dimitrijević ističe da je načinjen ogroman korak u interpretaciji i prezentaciji areheološkog lokaliteta. "Može se reći da smo danas rame uz rame i tehnološki opremljeni kao i najsavremeniji lokaliteti u Evropi i svetu", dodaje Dimitrijević.

Multimedijalni centar će hologramskim projekcijama, interaktivnim panelima i 3D animacijama omogućiti da posetioci sagledaju rimsku dvorsku arhitekturu na najatraktivniji način.

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić, koji je otvorio multimedijalni centar, ocenio je da će se zahvaljujući turizmu koji je baziran na kulturnom nasleđu povećati promet tog lokaliteta i celog Timočkog regiona.

"U poslednjih nekoliko godina Vlada je izdvojila preko 22 miliona dinara i spremni smo da izdvojimo dodatna sredstva kako bi ovaj lokalitet dobio svoj puni i pre svega ne samo kulturni već i turistički smisao", naveo je Ljajić.

Ljajić je rekao da je multimedijalni centar deo projekta HERA - Održivo upravljanje turizmom u okviru jadranskog nasleđa, koji se realizuje u još osam zemalja u regionu.

Vrednost projekta je oko 600.000 evra. Petnaest odsto je obezbedila država, ostalo Evropska unija.

"Evropska pomoć je angažovana na projektima čiji je cilj unapređenje turističkog potencijala Srbije. Posredno to treba da doprinese i ekonomskom usponu Srbije", naglasio je šef delegacije EU u Srbiji, Majkl Davenport.

Osnivanjem multimedijalnih centara u ostalim zemljama jadranskog regiona, njihovim umrežavanjem i razmenom audio-vizuelnog materijala,  stvoriće se uslovi da turisti na Romulijani mogu virtuelno da posete i ostalih 18 lokaliteta u Italiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Grčkoj.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом