Stotine hiljada komada ilegalnog oružja u Srbiji

Tragedija u Žitištu još jedan je dokaz da je nelegalno oružje velika pretnja po bezbednost građana. Ministarstvo unutrašnjih poslova juče je ponovo pokrenulo akciju dobrovoljnog vraćanja naoružanja za koje ne postoji dozvola.

Kalašnjikov napadača iz Žitišta samo je jedan od 200.000 do čak 900.000 komada ilegalnog oružja u Srbiji. To pokazuju procene MUP-a. U tromesečnoj akciji legalizacije od početka marta prošle godine građani su policiji vratili oko 7.500 hiljada pištolja, bombi, među kojima i 15 neispaljenih zolja, više od 280 automatskih pušaka i 32 škorpiona.

"Automatsko oružje nije nikada, niti će biti dozvoljeno i primerak koji je zloupotrebljen u Žitištu je očigledno donesen sa ratišta. Zakon o oružju je dobar i po evropskim standardima. Problem je i dalje veliki broj oružja u ilegalnom posedu. Primena je sada u kritičnom trenutku jer je u toku preregistracija i u ovakvim trenucima najviše se nađu na udaru zakonski vlasnici". Kaže Monika Lajhner iz Centra za kontrolu malokalibarskog oružja.

Nezakoniti vlasnici najčešći su vinovnici krivičnih dela i incidenata sa tragičnim ishodom. Zato, ponovo, bez straha od kazne za nelegalno posedovanje, u naredna četiri meseca, građani mogu da vrate policiji neprijavljeno oružje.

"Pristalica sam liberalnijeg postupanja prema naoružanju jer smatram da kada imate oružje koje je registrovano, onda država ima mehanizam kontrole uvid u to šta radite i ko ste. Vi imate viši stepen odgovornosti, prolazite kroz obuku i drugačija vam je svest o tom oružju koje posedujete", navodi vojni analitičar Aleksandar Radić.

Oni koji zatraže legalizaciju, a MUP proceni da imaju opravdani razlog za to, mogu da registruju oružje. Do novembra ne moraju da dokažu njegovo poreklo. Pored uverenja da nisu osuđivani i da se protiv njih ne vodi krivični postupak, da su obučeni da koriste oružje i da su platili taksu - moraju da pređu lekarski pregled. Tu je ključna reč psihologa, uvereni su stručnjaci. Višestruki ubica u Jabukovcu, pre pet godina, bio je duševni bolesnik za dozvolom za posedovanje oružja.

"Ne ubija oružje, nego čovek. Oružje je samo sredstvo. Mislim da u ovim lekarskim pregledima treba da se vodi računa o psihi čoveka a ne da li ima šećer", kaže Petar Pantić iz Nacionale asocijacije za oružje u Srbiji.

Veruje se da građane od predaje oružja odvraća i godišnja taksa, koja za revolver na primer iznosi oko 3.500 dinara godišnje.

U legalizaciji 2007. godine građani su predali 8.500 komada oružja. Uspešnija je bila akcija 2003. kada je zaplenjeno i predato 48.000 komada različitog naoružanja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом