Govori kineski da te cela Kina razume

Kao da govoriš kineski, to imamo običaj da kažemo nekome koga ne razumemo. Da li nam je kineski najstraniji strani jezik, koliko ga je teško naučiti i da li je teže govoriti ili pisati kineski?

Savladati kinesko pismo mnogima deluje kao nemoguća misija. Dva su osnovna stila, a svaki kineski karakter podeljen je na četiri dela koja se ispisuju određenim redosledom. Sve to početnicima, ipak, ne zadaje najveće muke.

"Prava teškoća je u brojnosti, jer vi da biste postali pismen ili da biste recimo mogli da čitate novine ili neke jednostavnije knjige, morate ovladati sistemom koji ima 2.500 do 3.500 kineskih karaktera", objašnjava Radosav Pušić sa Katedre za kineski jezik i kulturu na Filološkom fakultetu u Beogradu.

To znači da biste na primer pročitali Konfučija na kineskom, morate znati bar 5.000 karaktera. Ukoliko je za utehu, toliko reči nije neophodno i za sporazumevanje u nekom tržnom centru u Hongkongu.

"Za pola godine do godinu dana čovek može da savlada najelementarnije stvari vezane za konverzaciju na kineskom jeziku, znači sve mistifikacije apsolutno treba skloniti, on nije ni teži ni lakši od svih drugih jezika", kaže Pušić.

Pismo u Kini je svugde isto, ali se izgovor razlikuje u zavisnosti od provincije do provincije. Sve to čini da se i sami Kinezi međusobno ne razumeju.

"Kada kažemo kineski jezik – to je jezik naroda Han, to je standardni jezik kojim govori većina obrazovanih Kineza i svi koji su zaposleni u institucijama Narodne Republike Kine", ističe Pušić.

Standardni kineski jezik ili putonhua u Srbiji se izučava na Filološkom fakultetu od 1974. godine. Prilikom učenja, objašnjava profesor Pušić, najvažnije je zapamtiti šta sve jedna reč može da znači i kako se ona izgovara. 

"U Šangaju imate da Šangajci govore šangajski, u Guantungu ili Hongkongu govori se guantunškim jezikom, koji je iz ugla govornog jezika potpuno strani jezik i za same Kineze", kaže Pušić.

Učenje jezika zemlje pirinča i zmaja poslednjih godina naročito je olakšano pojavom modernih tehnologija. Govorni jezik se tako može savladati čak i na onlajn kursevima. Pismo i hiljade složenih karaktera i dalje ostaju zadatak za najupornije strance.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом