Veštački zglob više nije nužan

Kongres srpske medicinske dijaspore, koji je prošle nedelje održan u Beogradu, doneo je mnogo novina - jedna od njih je, kada je o ortopediji reč, vraćanje na stare, ali usavršene, tehnike - takozvane korektivne osteotomije. To praktično znači da kod mnogih degenerativnih promena ugradnja veštačkog zgloba nije neophodna.

U Srbiji na operaciju kuka i kolena čeka oko 19.000 ljudi. Da li su oni svi kandidati za veštački zglob - to je bila i ključna tema o kojima su prvo razgovarali najveći stručnjaci te oblasti medicine sa kolegama sa Instituta Banjica.

"Pričali smo o oštećenju kolena, koje je potencijalno rešenje kod mladih i aktivnih pacijenata sa posebnim stadijumom artroze, a u cilju odlaganja potrebe za totalnom artroplastikom kolena", rekao je Mateo Denti iz Univerzitetske bolnice u Milanu.

Ima i mišljenja da se vek zgloba može produžiti i bez ugradnje veštačkog. Rešenja u nekim slučajevima daje povratak starim, ali značajno unapređenim tehnikama.

"Uostalom, decenijama iza nas korektivne osteotomije su u predelu kolena bile jedino rešenje za degenerativne promene. Onda je krajem 20. veka došla era veštačkih zglobova i oni su se počeli ugrađivati svima... Danas znamo da ne treba preterivati sa tim. Mi smo se vratili njima i počeli smo ponovo da radimo ono što smo nekada učili i radili", objašnjava Zoran Baščarević, v. d. direktora Instituta "Banjica".

Da osim veštačkih zglobova postoje i druge metode koje će dati isti efekat i sačuvati zglob, potvrđuju i ortopedi iz Slovenije.

"Problemi, koji nisu baš u nekom hroničnom stepenu, mogu se rešiti sa kombinacijom neprotetičkih operacija - znači, stabilizacijama, korekcijama položaja, da se iskoristi zglob, onaj deo koji je još dobar, da se izbegnu komplikacije", rekao je Rihard Trebše iz Ortopedske bolnice Valdoltra u Ljubljani.

A ako su lekari procenili da je veštački zglob tretman izbora pacijenti ne treba da brinu - dobiće najkvalitetniji implant, baš kao i u svetu. Na Institutu Banjica nameravaju da se svetskim standardima približe i po uslovima u kojima pacijenti borave, što potvrđuju radovi na odeljenjima koji su u toku. U tome će im pomoći sredstva koja su za tu namenu dobili od države.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 29. mart 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom