четвртак, 12.05.2016, 19:30 -> 20:40
Извор: РТС
Srbija nema pogon za preradu opasnog otpada
U Rakovici je otvoren novi pogon za reciklažu velikih industrijskih mašina, koji godišnje može da preradi 10.000 tona industrijskog otpada. Vrednost investicije je 2,3 miliona evra. U Srbiji još nije izgrađeno nijedno postrojenje za tretman opasnog otpada, jer ne može da se pronađe lokacija.
Dok Srbija ima problem sa nedostatkom energenata i viškom smeća, u Norveškoj koja je bogata naftom greju se spaljivanjem otpada.
"U Austriji se 50 odsto otpada već reciklira, a ostatak ide na spaljivanje. Beč ima specijalni pogon, opasni otpad se spaljuje, a toplota se koristi za daljinski sistem grejanja i proizvodnju struje", objašnjava Peter Hodoček iz Evropske federacije za upravljanje otpadom "FEAD".
Ekološka inspekcija zatekla je opasan otpad u više od 80 fabrika u stečaju, ponegde star i decenijama. Prošle godine država je izdvojila dva miliona evra i uklonjeno je 2.000 tona opasnog otpada. Očekuje se i pomoć Svetske banke.
"Uz ovih dva miliona evra za ovu godinu smo obezbedili 100 miliona dinara. I u projektnom budžetiranju samo iz budžeta planirali smo za 2018. i 2019. godinu 400 miliona dinara koji će se takođe obezbediti uklanjanje ovog otpada", navodi Stana Božović, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
U Srbiji se godišnje proizvede 100.000 tona opasnog otpada. Isto toliko ga ima u propalim fabrikama. Za sada nema postrojenja za njegovu preradu i uništavanje već mora da se izvozi.
Izvozi se u Nemačku, Švajcarsku, Austriju, Mađarsku, Rumuniju.
"Danas se kilogram opasnog otpada i njegov tretman van granica Srbije kreće između dva i pet evra po kilogramu. Ta usluga bi bila sigurno 50 posto dostupnija da imamo domaće resurse", ističe Siniša Mitrović iz Odbora za zaštitu životne sredine PKS-a.
Troškovi zbrinjavanja opasnog otpada u inostranstvu godišnje dostižu i do 20 miliona evra.
"Nadam se da će u budućnosti i ovaj naš pogon biti sa dodatnim investiranjem koji će moći da otpad iskoristi kao energent", naglašava Miodrag Mitrović, direktor kompanije "Miteko".
Posle 2020. godine opasni otpad neće moći da se izvozi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар