Cveta crno tržište oružja

Zbog mnogobrojnih oružanih sukoba, u svetu je povećana legalna, ali i ilegalna trgovina oružjem. Od ratova devedesetih, Balkan je jedan od prostora na kome je cvetalo crno tržište oružja. Prema podacima policije, u Srbiji je poslednjih godina smanjeno krijumčarenje oružja.

Najčešći pravci krijumčarenja vatrenog oružja ka zemljama zapadne Evrope, prema podacima policije, su granični prelazi Horgoš i Kelebija prema Mađarskoj i Batrovci prema Hrvatskoj. Oružje se često krijumčari i preko Crne Gore i BiH.

Dragutin Ilić iz Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije kaže da je u poslednjih nekoliko godina trend krijumčarenja oružja u stalnom opadanju.

"Razlog za to je sve manje oružja na tom crnom ili ilegalnom tržištu. Zemlje koje su ranije bile izvor naoružanja sve manje postaju izvor tog naoružanja zbog povećane cene tog oružja na zapadnom tržištu", objašnjava Ilić.

U ženevskom Centru za istraživanje prometa lakog naoružanja napominju da se, dok trgovci oružjem profitiraju, godišnji globalni ekonomski troškovi oružanog nasilja mere stotinama milijardi dolara, i da su ugroženi životi miliona ljudi.

Istraživač SAS-a Bendžamin King kaže da posebno zabrinjava preusmeravanje oružja iz legalnih u ilegalne tokove.

"Kada nema ozbiljne državne kontrole, pojedinci koji rade za državu mogu da prodaju oružje", ukazuje King.

To se često dovodi u vezu sa snabdevanjem terorističkih organizacija.

Nik Jenzen Džons iz australijskog SAS-a kaže da oružje, u zavisnosti od toga gde u svetu deluju, nekada kupuju na tržištu, a nekada i preko interneta.

Promet naoružanja u svetu u poslednjih pet godina porastao je za 16 odsto.

Po metodologiji koju koriste Ujedinjene nacije, procenjuje se da ilegalno tržište čini 10 do 20 odsto legalnog tržišta.

Jovana Čarapić iz Švajcarskog SAS-a navodi da, ako se uzme u obzir da je u 2012. godini Srbija prijavila promet od 52 miliona američkih dolara, može da se proceni da je crno tržište u Srbiji od 5,2 do 10,4 miliona dolara.

Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala sarađuju sa zemljama regiona, i sa Evropolom i Interpolom.

Na osnovu broja uspešno izvedenih akcija po poternicama Interpola, prema zvaničnim podacima, srpska policija je prošle godine bila među pet najuspešnijih u svetu.

Krijumčari oružja su uglavnom već osuđivani kriminalci. U 96 odsto slučajeva to su muškarci između 20 i 30 godina, dok preostala četiri procenta predstavaljaju žene između 50 i 60 godina.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом