Hram koji opstaje vekovima

Gnjilane je grad u kosovskom Pomoravlju čije su većinsko stanovništvo do dolaska misije UN juna 1999. godine bili Srbi. Danas, od nekada 30.000 opstaje 30 žitelja. Svakodnevno se okupljaju nadomak gradskog hrama Svetog Nikole iz 19. veka. Taj spomenik kulture je znatno oštećen u zemljotresu 2003, a potom u martovskim nemirima.

Grad i upravno središte Gornje Morave sa crkvom Svetog Nikole pominje se drevne 1342. godine u Moravičkoj povelji cara Dušana. Pod sadašnjim imenom Gnjilane, sa tri svetinje, upisano je i u turskom popisu iz 1455. godine. Sadašnja crkva Svetog Nikole u centru grada podignuta je na temeljima stare, 1861. godine. Nadomak hrama pre 17 godina živeli su pretežno Srbi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом