Voljno za kasarne

Srbija danas ima tri puta manje vojnika nego pre 15 godina. Ukinuta je i obaveza služenja vojnog roka, tako da su mnogi vojni objekti postali suvišni. Master planom iz 2006. nekoliko stotina objekata koje Vojska ne koristi predviđeno je za prodaju. Krajem marta Direkcija za imovinu Srbije raspisala je još jedan javni oglas za prodaju 26 vojnih nepokretnosti.

Napuštene kasarne, zgrade, zemljište, vojne ekonomije prodaju se u Beogradu, Novom Sadu, Pančevu, Zrenjaninu, Kraljevu, Čačku, Užicu i drugim mestima. Tu ima i objekata koji su bombardovani 1999. i nisu potpuno očišćeni od eksplozivnih sredstava. Za 10 godina prodato je svega 90 vojnih kompleksa.

"Do sada je master plan prihodovao 122 miliona evra, od toga 15 miliona u novcu, a ostalo je sve kroz nekretnine, odnosno pre svega pribavljanjem stanova na tržištu za potrebe stambenog zbrinjavanja pripadnika Ministarstva i Vojske", rekao je pukovnik Milorad Đokić, načelnik Uprave za infrastrukturu Ministarstva odbrane.

Veliki deo objekata prodaje se i po peti ili šesti put.

"To samo po sebi govori da jedan deo te vojne imovine ne nalazi svog kupca, verovatno i zbog toga što je početna cena daleko od tržišne. Iz tog master plana treba da se prodaju neki ključni kompleksi po gradovima u Srbiji koji i dalje traže svoga kupca. To bi trebalo, po nekom mom gledištu, uraditi što pre. Ukoliko su potrebne nove procene, treba uraditi procene i sa time konačno završiti", kaže Jovan Vorkapić, direktor Direkcije za imovinu Srbije.

Posle voždovačkog naselja "Stepa Stepanović", gde je izgrađeno četiri i po hiljade stanova na mestu nekadašnje kasarne, Građevinska direkcija Srbije gradiće stanove i na mestu kasarne "Aleksa Dundić" u Zemunu.

"Ono što mi planiramo da uradimo jeste da se fokusiramo i napravimo što više manjih stanova, dakle jednosobnih i dvosobnih stanova. Naša je namera da na ovoj lokaciji svakako povećamo količinu zelenih površina. Pored toga ćemo planirati geotermalni način grejanja i hlađenja", objašnjava Nebojša Šurlan, direktor Građevinske direkcije Srbije.

Na šest i po hektara biće izgrađeno više od 1.000 stanova.

Kasarna u Zemunu procenjena je na 12,5 miliona evra. Nepotrebna vojna imovina koja se prodaje master planom već 10 godina, prema nekim procenama, vredi i više milijardi evra. Međutim, još uvek je više desetina kasarni u Srbiji prazno, dok istovremeno 10.000 zaposlenih u Vojsci nema stan.

Prodaje se još 350 vojnih kompleksa.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње