четвртак, 23.07.2015, 12:05 -> 12:21
Kakav je položaj istaknutih umetnika u Srbiji
Slučaj glumca Ljubivoja Tadića, kojem je u nedavnom požaru stradala sestra i izgoreo stan, podstakao je pitanje kakav je položaj istaknutih umetnika u Srbiji, a kakav u svetu.
Tanjugovi sagovornici ističu da, iako je situacija u razvijenim zemljama takva da umetnici mogu da žive od svog rada, ne treba zaboraviti da se radi o uređenim državama poput Nemačke ili skandinavskih zemalja.
Takođe, dodaju i da ti umetnici imaju precizirane obaveze koje strogo poštuju i ne tezgare sa strane, što u Srbiji nije slučaj.
Ivan Medenica, teatrolog, pozorišni kritičar, profesor na Fakultetu dramskih umetnosti kaže da je vrlo složeno pitanje da li Srbija omogućava istaknutim umetnicima da dostojanstveno žive, ili ih pušta da se snalaze kako znaju i umeju.
"To pitanje ne treba da se odnosi samo na istaknute umetnike, nego i na mlade, one sa nezavisne scene, jer rad svih njih spada u nešto što bi trebalo da bude javni, društveni interes", rekao je Medenica.
Pominjući krizu, rekao je da je "jasno da nekih smanjenja i rezova mora da bude", ali je pitanje po kojim će se kriterijumima sprovoditi i koji su prioriteti u oblasti kulture.
S druge strane, Medenica navodi da, ukoliko imate stalni posao u pozorištu, ne treba i ne možete da očekujete da vam to bude sekundarni posao, koji možete da dovodite u pitanje zbog onoga što kolokvijalno zovemo "tezge".
Na pitanje kakvo je u tom smislu stanje u inostranstvu, naveo je primer položaja pozorišnog glumca u Nemačkoj.
"Mladi glumac u Berlinu nema mnogo više od 1.000 evra, s čim se može živeti, istina skromno, ali može. Istovremeno, on ima obavezu potpune predanosti svojoj kući", rekao je Medenica.
Na pitanje šta je sa vanrednim situacijama, kao u slučaju glumca Ljubivoja Tadića i ima li država tu neke mehanizme da pomogne, odgovorio je da je "nažalost, taj primer tragična ljudska sudbina i tu će svaki normalan čovek da oseti sažaljenje", ali da on nije pravi sagovornik za tu temu.
Predsednik Udruženja dramskih umetnika Srbije Vojislav Brajović je, povodom slučaja Ljubivoja Tadića, rekao da je UDUS u materijalnom mislu bez sredstava i u tom pogledu bez mogućnosti u pronalaženju novog prostora za život.
"Nažalost, izgubljeni život se ne može vratiti. Mi ukazujemo na težak položaj dramskih umetnika, reditelja, pisaca, kostimografa... jer zbog zakonskih regulativa ti ljudi niti mogu da se zapošljavaju niti angažuju i mi pokušavamo da to prevaziđemo", rekao je Brajović za Blic.
Rediteljka i književnica Vida Ognjenović rekla je Tanjugu da Srbija nema mehanizme da pomogne istaknutim umetnicima.
"Nema ih zato što ih nikada nije stvarala, zato što tome nije poklanjala dovoljnu pažnju. Nadležna ministarstva se time ne bave, nego se bave državnim poslovima, a ne poslovima umetnika", rekla je Ognjenović.
Kao ambasador Srbije u Norveškoj i Danskoj uvidela je da je "položaj istaknutih dramskih umetnika u skandinavskim zemljama samom njihovom reputacijom - osiguran".
"Zarađuju dovoljno da mogu da uštede i ostave i za vreme kada ne budu radili. Takođe, imaju visoke penzije i razne druge umetničke povlastice", izjavila je Vida Ognjenović.
Naglasila je da "istaknuti umetnici u skandinavskim zemljama predstavljaju društvenu vrednost", pa je u skladu sa tim "njihov položaj itekako dobar".
U požaru 17. jula, koji je izazvala sveća u stanu Ljubivoja Tadića, na uglu ulica Mekenzijeve i Koče Kapetana na Vračaru u Beogradu, stradala je njegova sestra.
Glumac i njegova majka, koji su takođe živeli u stanu, kako navode mediji, bez struje, zadobili su opekotine drugog i trećeg stepena.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар