Srbija druga u Evropi po stopi smrtnosti od raka

Po stopi smrtnosti od raka Srbija je na drugom mestu u Evropi, iako nije među zemljama u kojima ima najviše obolelih od te bolesti. Neophodno je povećati svest o značaju preventivnih pregleda jer je rano otkrivanje karcinoma ključno za njegovo izlečenje, poručeno je sa Zdravstvenog samita u Beogradu.

Na skupu, održanom u hotelu "Metropol", ocenjeno je i da je potrebno raditi na integraciji privatnog zdravstvenog sektora u jedinstveni zdravstveni sistem, koristiti inovativne terapije radi efikasnijeg lečenja, ali i formirati registar pacijenata koji je važan zbog racionalizacije resursa u zdravstvu, prenosi Tanjug.

Pomoćnik ministra zdravlja Predrag Sazdanović rekao je da je ministarstvo na putu da probleme koji se pre svega odnose na nabavku opreme reši i da će u narednih nekoliko meseci iz kredita Svetske banke biti obezbeđeni aparati za zračenje.

Sazdanović je podsetio da je nož za zračenje tumora centralnog nervnog sistema, takozvani "gama nož" već stigao u Srbiju i da je trenutno u fazi instalacije, dok je prva operacija zakazana za 24. avgust.

"Kad je reč o tretmanu onkoloških pacijenata, ovaj samit je veoma značajan i sve predloge i preporuke ministarstvo zdravlja svakako će usvojiti radi boljeg tretmana onkoloških pacijenata u Srbiji", rekao je Sazdanović.

Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju KCS profecor Radan Džodić izneo je podatke iz 2012. godine po kojima je Srbija na 18. mestu u Evropi po broju obolelih, ali druga po broju umrlih od raka, naglašavajući da je razlog za to u kasnom otkrivanju karcinoma, kada on ne može da se izleči.

"Sa ranim postavljanjem dijagnoze i rano otpočetim lečenjem, dok je karcinom u prvom stadijumu, može se postići potpuno izlečenje", poručio je Džodić.

Kako je rekao, najčešći primarni faktori rizika su gojaznost, pušenje i alkoholizam i njihovim izbegavanjem može se smanjiti broj obolelih za više od 30 odsto.

"Sa jednim ozbiljnim planom može se podići kvalitet lečenja, a plan podrazumeva eliminaciju faktora rizika, bolju sekundarnu prevenciju, odnosno uvođenje skrininga za rak dojke, grlića materice i debelog creva", rekao je Džodić.

Prema njegovim rečima, Srbiji je na 250.000 stanovnika potrebno da ima radioterapijsku mašinu što znači da bismo mi trebali da imamo 30-ak takvih aparata.

"To je jako skupo, ali nadam se da ćemo polako da popravljamo situaciju. Uz nabaku nove, čeka nas i popravka stare opreme", rekao je Džodić.

Džodić je dodao i da se u Srbiji malo novca izdvaja za naučna istraživanja, što je takođe potrebno podići na viši nivo.

Načelnica Neuroonkologije Klinike za neurohirurgiju KCS profesorka Danica Grujičić istakla je da kad je reč o tumorima centralnog nervnog sistema, nema mogućnosti prevencije.

Navodeći da u Srbiji postoji problem dijagnostike, Grujičić je predložila da se i lekarima opšte prakse omogući da pacijentima daju uput za skener, ukoliko sumnjaju na rak.

"Bez reorganizacije zdravstvenog osiguranja i kompletne zdravstvene službe, ne može se dobiti borba protiv bolesti", poručila je Grujičić i dodala da će se pri Klinici za neurohirurgiju otvoriti dnevne bolnice u kojoj će pacijentima biti pružena kompletna onkološka terapija.

Načelnik Klinike za medikalnu onkologiju Davorin Radosavljević istakao je da bi u našoj zemlji hemoterapija morala da bude dostupnija.

Organizator današnjeg Samita je TGI Internešenel, a pokrovitelji Asocijacija privatnih zdravstvenih ustanova i privatnih praksi Srbije i Udruženje proizvođača inovativnih lekova.

Sponzor Samita je farmaceutska kuća Roše, a generalni medijski partner je agencija Tanjug.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње