Inflacija kvaliteta srozava nivo obrazovanja

Broj onih koji nemaju osnovnu školu smanjio se sa 24 odsto na 14 odsto. Na jednoj strani je borba protiv nepismenosti, a na drugoj plan da do 2012. broj visokoobrazovanih bude oko 40 odsto. Pomak u obrazovanju napravljen, ali bez kvalitetnih programa i kadrova srozava se obrazovni nivo, kaže za RTS profesor Ivan Ivić.

Profesor Ivan Ivić, jedan od koordinatora Strategije razvoja obrazovanja, rekao je da je napravljen pomak u obrazovanju, ali da isto tako inflacija programa fakulteta i visokih škola srozava obrazovni nivo.

On je gostujući u Dnevniku RTS-a rekao da je, između dva popisa stanovništva, broj onih koji nemaju završenu osnovnu školu smanjen sa 24 na 14 odsto.

"To je velika stvar, jer Ustav garantuje svima osnovno obrazovanje. Srednje obrazovanje isto - polovina ga ima, a došlo je i do ekspanzije u visokom obrazovanju i veći je broj onih koji završe studije", rekao je Ivić.

Ivić je, međutim, istakao da postoji inflacija programa fakulteta i viših škola, što srozava obrazovni nivo.

''Imamo 16 univerziteta, ali nemamo nastavni kadar ni po broju, a kada uzmemo u obzir kako se lako dolazi do doktorata i do izbora u visoka znanja, naročito na nekim novim državnim i privatnim fakultetima, onda je kvalitet nastavnika koji je ključni uslov kvaliteta dostignuća, veoma loš'', rekao je Ivić dodajući da se zato ne mogu očekivati nikakvi ozbiljni i dobri rezultati u tom pogledu.

Komentarišući razliku između privatnih i državnih fakulteta, Ivić kaže da je kadar i opremljenost daleko bolja na utemeljenim fakultetima poput Filozofskog, Filološkog, Pravnog i Tehničkih fakulteta.

"Privatni fakulteti razvijaju se u oblasti mekih disciplina, onih gde nisu potrebne laboratorije i naučna istraživanja. Menadžment je, na primer, strašno lako završiti. I tu privatni daju lošije obrazovanje, čast izuzecima", smatra profesor Ivić.

Kako kaže, što se tiče naučnih skupova tu je situacija dosta loša. Privatni univerziteti  imaju malo ozbiljnih naučno-izdavačkih programa, programe pravog visokoškolskog obrazovanja koje uključuju istraživanje.

Profesor ističe da ne treba brinuti o visini plata profesora na univerzitetima, iako je vlada uvela nove mere oporezivanja.

"Svi su preko 60.000 dinara, profesori uveliko tezgare tako da primanja nisu mala, daleko od onog što zakon dozvoljava, jer imamo ljude koji rade u nekoliko škola i fakulteta, tako da oko plata ne bih mnogo brinuo", naglasio je Ivić.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње