Velika kriza malih preduzeća

Mala i srednja preduzeća, najteže pogođena krizom, još čekaju na najavljene mere Vlade koje bi trebalo da poboljšaju uslove poslovanja. Ta preduzeća se bore sa dugovima, monopolom, inflacijom i nemogućnošću naplate potraživanja.

Mala i srednja preduzeća su u protekle dve i po godine ugasila 227.000 radnih mesta, a ove godine situacija je još gora. Međutim, Vlada za sada ne saopštava mere kojima će poboljšati uslove poslovanja takvih preduzeća, koje je premijer Mirko Cvetković najavio pre desetak dana.

Najveći danak krizi platila su mala preduzeća, sa 87.000 otpuštenih radnika. Olivera Jović iz Informacionih tehnologija u Leskovcu kaže da je od 17 radnika izgubila 10, a da se to dešava i u drugim preduzećima.

"Ogroman je gubitak radne snage. Ili sami odlaze, ili dolazi do otpuštanja, jer nema priliva. Dešava se da imamo veći problem nego 2010. godine", navodi Jovićeva.

Privrednici imaju mnogo problema, od dugova, monopola, inflacije i kursa, nepoštovanja zakona do toga da novac za isporučenu robu čekaju i po 250 dana.

"Zakon o obezbeđenju plaćanja je apsolutno neophodan uslov, ne samo za borbu protiv inflacije, već i za zaštitu malih preduzeća od monopolista i svih preduzeća od države", smatra ekonomista Nebojša Katić.

Ekonomista Vladimir Gligorov kaže da su ključne nelikvidnosti kod velikih preduzeća i kod države, a da su mala i srednja preduzeća žrtve toga, jer su oni snabdevači, prodavci ili potraživači novca i u manjoj meri su zaduženi, jer im je teško da dođu do kredita.

U Ministarstvu ekonomije od privrednika očekuju predloge šta da se uradi da bi oni lakše poslovali.

"Određene poreske olakšice, makar privremenog tipa, to je jedan od njihovih predloga, o kojem ostaje da razgovaramo sa Ministarstvom finansija, a sa druge strane su sistemski zakoni o zanatstvu, o privrednim društvima", kaže ministar ekonomije Nebojša Đirić.

Zbog toga što pola miliona ljudi radi na crno, privrednici su predlagali da se na zarade do 30.000 dinara porezi i doprinosi umanje 30 odsto, što, prema rečima Milana Kneževića iz Asocijacije malih i srednjih preduzeća, nije naišlo na razumevanje.

U Asocijaciji smatraju i da će poreska reforma, kao najneophodnija mera, čekati novu vladu.

Ekonomisti i privrednici se slažu da u predizbornoj godini nije realno očekivati krupne reforme, ali smatraju da bi mogle da se smanje lokalne takse i birokratske procedure, i uspostavi socijalni dijalog proizvođača i Vlade.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње