Pripreme za izgradnju "Južnog toka"

Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao da je ambicija Srbije da prva u Evropi do kraja 2012. godine počne izgradnju kopnenog dela gasovoda "Južni tok".

Ambicija Srbije je da prva u Evropi do kraja 2012. godine počne izgradnju kopnenog dela gasovoda Južni tok, rekao je generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović.  

Bajatović je, u Paraćinu, rekao da očekuje da će taj plan biti ostvaren, ukoliko se pripreme nastave sadašnjim tempom.

Generalni direktor "Srbijagasa" je najavio da će Studija o izvodljivosti za izgradnju deonice Južnog toka kroz Srbiju biti usaglašena sa ruskim partnerima do kraja novembra.

Bajatović je najavio da će Južni tok u Srbiju ući iz Bugarske kod Zaječara i da će kapacitet gasovoda biti između 36 milijardi i 41 milijarde kubnih metara gasa godišnje i dodao da bi za pitanje promene mesta ulaska Južnog toka u Srbiju trebalo pokrenuti debatu koja bi uključila sve zemlje kroz koje će taj gasovod prolaziti.

Bajatović je rekao i da izgradnja Južnog toka ne može ugroziti eventualni dogovor ruske gasne kompanije Gasprom sa Ukrajinom o korišćenju ukrajinske gasovnodne mreže, jer ne ruska strana ne želi da zavisi od političke situacije u Ukrajini.

Direktor "Srbijagasa" je naveo da Rusija ima dovoljno razvijenu gasnu infrastrukturu za obezbeđivanje gasa za Južni tok, dok ne postoji dovoljno ugovora za početak izgradnje konkurentnog gasovoda Nabuko i istakao da eventualno povezivanje gasovoda Nabuko i Južni tok nije realno.

Bez problema u snabdevanju tržišta  

Bajatović je naveo i da bi u narednih nekoliko dana trebalo da bude rešeno pitanje imovine "Srbijagasa" u podzemnom skladištu u Banatskom dvoru.

Nakon toga ruski partner "Gasprom" trebalo bi da "Srbijagasu" doplati 40 miliona evra za 51 odsto vlasništva nad tim podzemnim skladištem gasa.

Bajatović je rekao da će do početka grejne sezone u Banatskom dvoru biti uskladišteno 300 miliona kubnih metara gasa i da se ne očekuju problemi u snabdevanju tržišta.

Budući magistralni gasovod Južni tok, zajednički projekat "Gasproma" i italijanskog "Enija", trebalo bi da prenosi ruski gas ispod Crnog mora, cevovodom dugačkim 900 kilometara, do Bugarske i preko Srbije dalje do drugih evropskih zemalja.

Vrednost investicije je procenjena na 20 milijardi evra, kapacitet gasovoda trebalo bi da bude 63 milijarde kubnih metara godišnje, izgradnja bi trebalo da počne u 2013. godini, a rok za završetak radova je kraj 2015. godine.

Deonica gasovoda kroz Srbiju bi trebalo da bude duga 450 kilometara, sa kapacitetom od 36 milijardi do 41 milijarde kubnih metara gasa godišnje. Vrednost investicije u taj deo gasovoda biće najmanje 700 miliona evra.

Rusija je već potpisala sporazume o izgradnji Južnog toka sa Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње