Novih 100 dolara

U SAD predstavljen novi dizajn novčanice od 100 dolara. Nova novčanica ima, pored već postojećih, dve nove mere koje će sprečiti falsifikovanje i omogućiti da se lako ustanovi da li je reč o falsifikatu.

Zvaničnici američkog ministarstva finansija, Federalnih rezervi i tajnih službi predstavili su nov dizajn novčanice od 100 dolara koja bi trebalo da onemogući falsifikovanje, saopšteno je iz ambasade SAD u Beogradu.

Predsednik Federalnih rezervi, američke centralne banke, Ben Bernanki rekao je da će nova novčanica od 100 dolara biti izdata 10. februara 2011. godine i da će oko 6,5 milijardi starih novčanica od 100 dolara biti i dalje u opticaju.

U saopštenju se navodi da je na juče predstavljenom dizajnu iskorišćena napredna tehnologija, dok je istovremeno zadržan tradicionalni izgled novčanice sa slikom Bendžamina Frenklina, jednom od autora Deklaracije nezavisnosti.

"Kao i u prethodnim novim dizajnima američkih novčanica, ovaj uključuje najbolju dostupnu tehnologiju kako bi se osiguralo da budemo ispred falsifikatora", rekao je američki ministar finansija Timoti Gajtner.

Nova novčanica ima, pored već postojećih, dve nove mere koje će sprečiti falsifikovanje i omogućiti da se lako ustanovi da li je reč o falsifikatu. Plava 3-D bezbednosna traka na prednoj strani sadrži zvona i brojeve 100 koji se pomeraju kako se pomera novčanica.

Druga zaštitna mera je slika zvona na prednjoj strani novčanice koja menja boje od bakarne do zelene, odnosno nestaje i ponovo se pojavljuje uporedo sa pomeranjem novčanice.

Broj komentara 2

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
ponedeljak, 17. mart 2025.
8° C

Komentari

Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom
Predmeti od onixa
Unikatni ukrasi od oniksa