Читај ми!

Koliko banke zarađuju na kamatama?

Uprkos krizi, banke za devet meseci u 2013. povećale zaradu za 42 odsto. Stručnjaci kažu da je veliki rast profita banaka posledica gašenja onih koje su pravile najveće gubitke.

Malo je onih koji mogu da se pohvale da su prošle godine poslovali pozitivno, a još i da su uspeli da povećaju profit. A banke su, prema zvaničnim podacima, u prvih devet meseci 2013. zaradile 42 odsto više nego u isto vreme prethodne godine. Najveći deo od zarađenih 17 milijardi dinara je od kamata, provizija i naknada kursnih razlika.

Kažu da je u bankama besplatan samo "dobar dan", a sve ostalo ima svoju tarifu.

"Čim zakoračite u banku, osim ako ne ulažete u štednju, možete da računate da ćete biti u nekom gubitku. Banke predominantno zarađuju po bilo kom osnovu prema fizičkim licima", kaže ekonomista Saša Đogović.

Iako je prošle godine prvi put evidentirano smanjenje ukupno odobrenih kredita, posebno privredi, banke su od kamata za devet meseci zaradile gotovo tri milijarde dinara više nego u isto vreme prethodne godine. Prihodi od naknada i provizija nešto su manji, ali i dalje čine preko 20 odsto njihove ukupne zarade.

"Građanima trebaju pozajmice zbog problema u prihodima i zato one nemaju problema da naplate bilo koju proviziju, bilo koju transakciju, zato što je red ispred svake filijale", kaže Dušan Uzelac sa portala Kamatica.

U poređenju s drugim zemljama u okruženju, zarada srpskih banaka u odnosu na uloženi novac, nije velika, tvrde bankari.

"Ne bih mogao da kažem da je bankarski sektor dobro, danas imate 29 banaka, a jedna trećina ima gubitak. Banke više ne rade s onoliko ljudi kao ranije, smanjuje se broj filijala i banke više rade na svojim troškovima i efikasnosti", kaže Zoran Petrović iz Rajfajzen banke.

Štednja ipak nije dovoljna da se za devet meseci zaradi čak 42 odsto više nego pre godinu dana.

"To je mala računska zamka zato što je u isto vreme količina gubitka u sistemu bila ogromna u Razvojnoj banci i Agrobanci, njih nema i registruje se rast dobiti", kaže ekonomista Boško Živković.

Prema njegovim rečima, banke jesu profitabilne, ali ne toliko da bi mogle da smanje kamatne stope, a glavni razlog je veliki iznos nenaplativih kredita.

Prema podacima Narodne banke, najveću dobit imale su Inteza i Rajfajzen banka, a gubitak KBC i NLB banka.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње