Đokovićev izazov na Azurnoj obali – početak sezone na šljaci rezervisan za Monte Karlo
Masters turnir u Monte Karlu, koji će trajati do 13. aprila, predstavlja početak elitne evropske sezone na šljaci i jedan je od najprestižnijih turnira u kalendaru. Novak Đoković će se boriti za treću titulu u Monaku, prvu posle 10 godina, i stotu u karijeri.

Tradicionalno, početak aprila u svetu tenisa rezervisan je za jedan od najprestižnijih masters turnira. Ovogodišnje izdanje biće u znaku neizvesne borbe za titulu na šljaci, u jedinstvenom ambijentu Azurne obale.
Srpski teniser Novak Đoković, jedan od glavnih favorita, iako već veteran, počinje svoju evropsku sezonu u Kneževini Monako sa jasnom namerom – da napadne treći trofej u Monte Karlu i da napravi istorijski rezultat osvajanjem jubilarne, 100. titule u karijeri, ali i prve posle 10 godina u Monaku.
Za Novaka Đokovića, Monte Karlo nije samo turnir – to je njegov drugi dom. Rezidencijalno i emotivno vezan je za ovaj grad, upravo je tu još kao mladić pravio prve značajnije rezultate na ATP sceni. Ipak, titula u kneževini često mu je izmicala – 2009. i 2012. godine bio je poražen od Rafaela Nadala u finalu, a trofej je osvajao dva puta – 2013. i 2015. godine; sada se vraća u pokušaju da na zalasku blistave karijere, upiše i treći trijumf.
Đokovićev žreb nije nimalo lak. U prvom kolu ima slobodan dan, kao i ostali nosioci. Prvi meč igraće protiv pobednika duela između Stanislasa Vavrinke i Alehandra Tabila. Ukoliko prođe tu prepreku, u osmini finala ga potencijalno čeka Grigor Dimitrov, teniser koga je već nekoliko puta savladao na velikim scenama, ali koji ume da bude nezgodan na šljaci.
U četvrtfinalu se nazire mogući duel sa Danilom Medvedevom, a polufinale bi moglo doneti okršaj sa Aleksanderom Zverevom ili Stefanosom Cicipasom. Grk se već dokazao u Monaku, osvojio je titulu tri puta (2021, 2022. i 2024. godine).
Drugi najbolji srpski teniser Miomir Kecmanović će takmičenje započeti duelom protiv Frensisa Tijafoa, a ako pobedi, naredni protivnik biće mu Aleksej Popirin ili Igo Amber. U ovom delu žreba, nalazi se i Kasper Rud, ali i Džek Drejper.
Pored Kecmanovića i Đokovića, takmičenje u glavnom žrebu izborio je i Dušan Lajović, finalista turnira iz 2019. godine, koji će na početku igrati protiv Flavija Kobolija.
Teniski dragulj na Azurnoj obali
Kada teniska sezona krene da se premešta sa betonskih terena na šljaku, prvi ozbiljni signal da počinje najelegantniji i najzahtevniji deo godine stiže iz Kneževine Monako. Turnir koji zvanično pripada Francuskoj, ali po imenu, duhu i položaju nedvosmisleno pripada mapi montekarlovske elite, nosi posebnu težinu u kalendaru.
Istorija i koreni tradicije
Prvi put održan 1897. godine, turnir u Monte Karlu je jedan od najstarijih na svetu. Počeo je kao društveno-aristokratska razonoda britanskih i francuskih esteta koji su zime provodili na Mediteranu.
Tek tokom 20. veka turnir je stekao profesionalni karakter, a od 1969. godine postaje sastavni deo Open ere. Danas je zvanično deo masters 1000 serije, ali se po tradiciji i reputaciji često doživljava kao mali grend slem.
Lokacija i specifičnosti
Iako nosi ime Monte Karlo, turnir se zapravo održava u mestu Rokbrun-Kap-Marten, na francuskoj teritoriji, nekoliko koraka od granice sa Monakom. Glavni teren nosi naziv Kort Renije Treći, u čast bivšeg vladara ove kneževine, i smešten je na izvanrednom mestu s pogledom na Mediteran, što ga čini jednim od najfotogeničnijih teniskih ambijenata na svetu.
Uloga u teniskoj sezoni
Monte Karlo tradicionalno otvara evropsku sezonu na šljaci, koja kulminira Rolan Garosom. Iako, za razliku od ostalih mastersa, učešće nije obavezno za najbolje igrače, većina ipak ne propušta priliku da se pojavi. To govori o njegovom značaju – kao takmičarski izazov, ali i deo teniskog glamura.
Pobednici i rekordi
Najuspešniji igrač u istoriji turnira je, bez premca, Rafael Nadal, koji je titulu u Monte Karlu osvajao rekordnih 11 puta – od čega osam puta uzastopno (2005–2012), što je nezabeleženo u istoriji tenisa.
Među ostalim šampionima izdvajaju se:
Ilija Nastase – tri titule;
Bjorn Borg – tri titule;
Tomas Muster – tri titule;
Novak Đoković – dve titule, prvom je prekinuo Nadalovu dominaciju, upravo pobedom nad Špancem.
Protokol
Za razliku od većine masters turnira, Monte Karlo nosi izrazito svečani ton. Finalni mečevi često prate zvaničnici iz vladarske porodice i brojne poznate ličnosti iz sveta sporta, umetnosti, mode... igrači se nakon meča pozdravljaju i fotografišu sa princom Albertom i članovima dvora.
Pored takmičenja, u sklopu turnira su i ekskluzivni prijemi, gala večere i modni događaji, na kojima se spajaju sportska, umetnička i društvena elita.
Arhitektura turnira
Monte Karlo se razlikuje i po tome što ima nešto manji žreb nego ostali mastersi – 56 igrača u glavnom žrebu (umesto 64). Ovo čini turnir i taktički specifičnim, jer igrači imaju manje šansi da "uđu u ritam", pa je svako kolo potencijalno opasno.
Atmosfera i prepoznatljivosti
Monte Karlo je jedinstven i po gledalištu: tribine se uzdižu terasasto na steni, a gledaoci bukvalno (u zavisnosti od položaja) gledaju mečeve sa pogledom na more. Prisustvo luksuznih jahti, poznatih ličnosti iz sveta mode, umetnosti i biznisa daje turniru auru Vimbldona na Mediteranu.
Prvi sponzor turnira bio je Rolex, a ta veza traje do danas, što je samo pojačalo simboliku prestiža.
Najveći Đokovićevi rivali i izazivači
Pre početka turnira Đoković je istakao da njegov trener Endi Mari neće biti prisutan u Monte Karlu.
"Neće doći Endi ove nedelje, tu je moj brat Marko u ulozi trenera. Videću se sa Endijem kasnije u Madridu", prokomentarisao je Đoković.
Marko Đoković je tokom karijere odigrao samo četiri meča, poslednji 2019. godine, dok je u dublu upisao više mečeva, ali sa skrom od tri trijumfa i 10 poraza.
Iako se bliži četrdesetoj godini, Novak Đoković i dalje pripada samom vrhu svetskog tenisa. Sezonu je počeo nešto nesigurnije, a poraz od devetnaestogodišnjeg Jakuba Menšika u Majamiju otvorio je pitanja o formi. Ipak, šljaka je specifična podloga – fizički zahtevna, ali taktička i spora – što ide u prilog Đokoviću i njegovom strpljivom stilu igre.
Nema sumnje da će srpski as u Monte Karlu biti pod lupom, kako domaće tako i svetske javnosti. Pored želje da povrati titulu koju nije osvojio već deset godina, Đoković želi i da uhvati zalet pred nadolazeći Rolan Garos – turnir koji bi, u slučaju pobede, mogao učvrstiti njegov status najvećeg svih vremena.
Pored već pomenutih Cicipasa, Medvedeva i Zvereva, na ovogodišnjem turniru posebnu pažnju teniske javnosti privućiće i Karlos Alkaraz, od koga se očekuje da postepeno podiže formu za drugi grend slem sezone, Rolan Garos. Međutim, šljaka ne prašta, a iznenađenja su uvek moguća – posebno u ranoj fazi turnira i jakoj konkurenciji kakva je ove godine u Monte Karlu.
Коментари