Читај ми!

Duplantis najbolji sportista sveta, Real Madrid najbolji tim

Švedski atletičar Armand Duplantis proglašen je za najboljeg sportistu sveta na "Laureus" ceremoniji u Madridu. Nagradu mu je uručio prošlogodišnji osvajač prestižnog priznanja Novak Đoković.

Duplantis je izabran za najboljeg sportistu u konkurenciji koju su činili: teniser Karlos Alkaraz, svetski šampion Formule 1 Maks Ferstapen, biciklista Tadej Pogačar i plivač Leon Maršan.

Švedskom atletičaru ovo je prvo Laureus priznanje, a prošle godine je takođe bio u užem izboru kada je Novak Đoković osvojio svoju petu nagradu.

Duplantis je poslednjih godina dominantan u skoku s motkom, oborio je 11 puta rekord, a poslednji je postavio u februaru, kada je preskočio 6,27 metara.

Ceremonija dodele Laureus nagrada i ove godine je održana u Palati telekomunikacija, jednom od simbola Madrida, a Duplantisu je prestižno priznanje uručio Novak Đoković, najbolji teniser svih vremena.

Podsetimo, Đoković je prošle godine izjednačio rekord nekadašnjeg kolege Rodžera Federera, obojica sada imaju po pet priznanja za najboljeg sportistu godine. Đoković je nagradu osvajao 2012, 2015, 2016, 2019. i 2024. godine.

Laureus nagrade - merilo velikih dostignuća u svetu sporta

Laureus nagrada je priznata kao merilo najznačajnih dostignuća u svetu sporta. Ustanovljena je 1999. godine i od tada se redovno biraju najbolji među pojedincima i timovima.

Pored nagrada namenjenih najboljem sportisti i najboljem timu, Laureus priznanja dodeljuju se i za najbolju sportistkinju, najboljeg akcionog sportistu/sportistkinju, najboljeg sportistu/sportistkinju sa invaliditetompovratnika godine, podvig godine i za program koji odražava inspirativne reči Nelsona Mandele, Laureusovog prvog pokrovitelja.

Dobitnici Laureus nagrada biraju se glasanjem koje se odvija u dve faze. Liste nominovanih sastavljaju se na osnovu glasova preko 1.000 članova globalnog medijskog Laureus panela koji čine medijski radnici iz više od 70 zemalja sveta, a potom najbolje tajnim glasanjem bira 69 članova Akademije Laureus, među kojima su olimpijski šampioni, svetski rekorderi i sportisti koji su ostavili dubok trag u disciplinama kojima su se bavili.

Real Madrid najbolji tim, Simon Bajls sportistkinja godine

Za najbolji tim na svetu proglašen je Fudbalski klub Real Madrid, dok je fudbaler Barselone, tinejdžer, Lamin Jamal dobio nagradu podvig godine.

Konkurenciju Real Madridu pravili su: Boston seltiksi, ženski Fudbalski klub Barselona, Meklaren u Formuli 1, fudbalska reprezentacija Španije i košarkaška selekcija Sjedinjenih Američkih Država.

Kada je reč o podvigu godine, tu su pored Jamala učestvovali još: sprinterka Džulijen Alfred, olimpijska pobednica na 100 metara u Parizu, Lesile Tebogo iz Bocvane koji je isti uspeh napravio na 200 metara, plivačica Samer Mekintoš sa tri olimpijska zlatna odličja, košarkaš Viktor Vembanjama i FK Bajer Leverkuzen, tim koji je prošle sezone odigrao 52 utakmice u nizu bez poraza, uz to je osvojio Kup Nemačke i prvenstvo te države.

Najbolja sportistkinja je američka gimnastičarka Simon Bajls. Podsetimo, najuspešnija gimnastičarka svih vremena Simon Bajls iz Sjedinjenih Američkih Država prošle godine je dobila nagradu za povratnika godine.

Simon Bajls je na Olimpijskim igrama u Parizu prošle godine osvojila tri zlatne medalje - u konkurenciji preskoka, timskog višeboja i pojedinačnog višeboja, ali i srebro u parteru.

Surfer Keli Sloter dobio je nagradu za životno delo. On je osvajač 56 takmičenja u sklopu Čempionšip tura, a Laureus je dobijao u četiri navrata – 2007, 2009, 2011. i 2012.

Za najbolju sportistkinju sa invaliditetom proglašena kineska paraplivačica Đijang Jujan.

Gimnastičarka Rebeka Andrade je dobitnica nagrade Laureus za povratak godine. Ona je osvojila četiri olimpijske medalje na Olimpijskim igrama u Parizu, a najbolji akcioni sportista je biciklista Tom Pidkok.

Organizacija Kick4Life iz Lesota dobila je nagradu za veliki doprinos sportu ili društvu kroz sport

Nekadašnji teniser Rafael Nadal je dobio simboličnu nagradu ikone sporta.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом