Читај ми!

Sportovi kojima bi Amerikanci i Rusi mogli da zamene pravi rat

Umesto zveckanja oružjem i sukoba koji bi mogao da ima katastrofalne posledice po čovečanstvo, lepo bi bilo da dve najveće svetske sile – Sjedinjene Države i Rusija – rivalitet nastave da grade na sportskim borilištima. Napeta situacija u Ukrajini preti da preraste u rat u kojem bi se Amerika i Rusija našle da suprotnim stranama. Dok se javnost sprema za epilog krize i odgovor na pitanje počinje li treći svetski rat, sport bi mogao da bude adut za pomirenje dve strane.

Zimske olimpijske igre u Pekingu traju i najveće sportsko takmičenje uvek je bilo vreme za primirje, ali se odnosi na relaciji Kijev–Moskva ne smiruju.

U Donjecku i Lugansku se nastavlja evakuacija civilnog stanovništva u iščekivanju napada ukrajinskih snaga, dok američki predsednik Džozef Bajden tvrdi da je njegov kolega Vladimir Putin odlučio da napadne Ukrajinu.

SAD je odlučno na strani Ukrajinaca i jasno je da bi posledice oružanog sukoba bile nemerljive, ali bi, umesto toga, mnogo lepše bilo da pričamo o poštenoj, sportskoj borbi na igralištima.

Rivalstvo Rusa i Amerikanaca je ogromno, u svim sferama života.

Nekoliko je sportova u kojima bi, umesto da ratuju, mogli da odmere snage – navijači bi sigurno uživali u njihovim predstavama...

Hokej na ledu

Ako izuzmemo veliko rivalstvo Rusa i Amerikanaca u šahu tokom 20. veka, koje je daleko prevazilazilo sportske okvire, posebno u vreme Hladnog rata, kao i čuvene okršaje Rokija Balboe i Ivana Draga u poznatom bokserskom filmu, prvi sport koji podseća na rivalitet dve vodeće svetske sile svakako je hokej na ledu.

Sa jedne strane najjača liga na planeti (NHL), sa druge evropski pandan koji više nije samo evropski (KHL), kao i jedna od najuspešnijih reprezentacija u ovom sportu otkad se juri po ledenom pravougaoniku.

Nažalost, derbiju u hokeju između Sjedinjenih Država i Rusije nećemo svedočiti jer već skoro punu deceniju, igrači iz NHL-a ne učestvuju na najvećim takmičenjima – ni Rusi, ni Ameri. Slična je situacija kao u NBA ligi, pošto su elitni hokejaši mahom "preko bare".

Njihovi međusobni mečevi u svakom trenutku će izazivati veliko interesovanje (nažalost, nije ga bilo na Igrama u Pekingu), ali je pitanje da ćemo ikada dobiti priliku za spektakl u kojem će učestvovati najpoznatije ruske i američke zvezde.

Rusija je na najvećoj smotri sportista počela da preuzima primat i od Kanađana (najuspešnije selekcije u istoriji), a Amerikanci su poslednju zlatnu medalju osvojili davne 1980. u Lejk Plesidu. Ali nije to bilo kakva pobeda – tada je grupa amatera i igrača sa koledža napravila prvorazredno iznenađenje i sa trona skinula najuspešniju generaciju u istoriji Sovjetskog Saveza.

"Čudo na ledu", kako je nazvan uspeh izabranika Herba Bruksa još se prepričava (snimljen je čak i film sa Kurtom Raselom u glavnoj ulozi), a Amerikancima će dobro doći da rivalstvo sa Rusima održavaju živim.

Barem dok igrači iz NHL-a ponovo ne obuku nacionalni dres.

Umetničko klizanje

"Zbornaja" je možda naviknutija na niske temperature, ali je ledeno borilište, posebno na najvećim turnirima, postalo mesto gde i Amerikanci ostvaruju velike uspehe i kupe ogroman broj medalja.

Rusija je oduvek bila zemlja u kojoj je postojala kultura umetničkog klizanja kao sporta, sistema u koji je ulagano mnogo, kako bi treneri pronalazili najbolje i najtalentovanije pojedince. Na svakom sledećem takmičenju pomerane su granice i što se godina tiče, a saldo medalja redovno je uvećavan.

I sada je ROK (Ruski olimpijski komitet), kako zvanično glasi ime olimpijskog tima, glavni favorit za odličja u klizanju, ali sada im je glavni konkurent upravo SAD.

Timska takmičenja obično pripadaju Rusima zbog većeg broja kvalitetnih pojedinaca, posebno u ženskoj kategoriji gde dominiraju njihove devojčice. Kamila Valijeva našla se u centru doping skandala sa samo 15 godina, istog dana kada je postala prva devojka koja je ikada izvela četvorostruki okret.

Donela je ekipno zlato, ali slomljena celom situacijom, nije uspela da veštinu i znanje pokaže u pojedinačnom programu. Najsjajnija odličja pripala su Ani Ščerbakovoj i Aleksandri Trusovoj, dok američku čast brani momak kineskog porekla.

Nejtan Čen je dominaciju u muškoj konkurenciji kompletirao u Pekingu, pa sada ima zlatne medalje sa svih najvažnijih nastupa. Upravo je upliv "azijskog talenta" omogućio Americi da i u ovom sportu bude takmac Rusiji.

Već u kineskoj prestonici mogli bi da budu izjednačeni po broju medalja.

Gimnastika

Još jedna arena u kojoj su Amerikanci i Rusi ljuti protivnici bez dileme je gimnastičarska, bez obzira na disciplinu. Zemlje istočnog bloka, uz nezaobilaznu Kinu koja kao da pravi robote koji mogu da iznova i iznova prikazuju najteže elemente, uvek su važile sa velesile u gimnastici.

Bivši SSSR je i dalje ubedljivo najodlikovanija zemlja u istoriji Olimpijskih igara, Rusija po broju pobeda i medalja "probija plafon" i na lestvici evropskih i svetskih prvenstava, kako u sportskoj, tako i u ritmičkoj.

Međutim, Amerika se na istim rapidno približava zahvaljujući neverovatnoj Simon Bajls, devojci od 24 godine koja je potpuno redefinisala sve aspekte ovog sporta.

Simon je od 2013, kada je prvi put kročila na veliku scenu, osvojila nestvarnih 35 medalja sa najvećih takmičenja. Ona je čak 19 puta pobeđivala na svetskim prvenstvima, ima četiri olimpijska zlata, a verovatno bi ih imala i više da prošlog leta njen nastup u Tokiju nisu obeležili mentalni problemi.

Preskok, dvovisinski razboj, greda ili parter... Potpuno je svejedno – kada Simon Bajls dođe na red, u senku padaju i najbolje ruske gimnastičarke.

Tenis

Veliki rivalitet dve zemlje godinama postoji i u tenisu. Rusija i Amerika imale su velike šampione u prošlosti, imaju velike šampione i u sadašnjosti, ali je pitanje da li će u budućnosti nastaviti da prave igračice i igrače istog kalibra.

Jevgenij Kafeljnikov odškrinuo je vrata Rusima na grend slemovima, kroz koja su potom ušli Marat Safin i Danil Medvedev, dok su u ženskoj konkurenciji to činile Anastasija Miskina, Svetlana Kuznjecova i naravno Marija Šarapova.

Dinaru Safinu naša Ana Ivanović sprečila je da se domogne pehara na Rolan Garosu, dok je karijeru Šarapove, osim činjenice da je osvajala svaki od četiri najveća turnira barem po jednom, obeležilo i rivalstvo sa Serenom Vilijams.

Vilijamsova je izvesno bila mnogo uspešnija, kako u međusobnim duelima, tako i u ukupnom skoru jer je osvojila sve što se u "belom sportu" može osvojiti.

Nasledila je svoju sestru Venus, petostruku osvajačicu Vimbldona, te je jedna od čak 93 osobe iz Sjedinjenih Država sa grend slem peharom. Najistaknutiji su svakako Pit Sampras, Andre Agasi, Džon Mekinro, Džimi Konors, Bili Džin King, Kris Evert, Martina Navratilova...

Aktuelna situacija je takva da su primat preuzele neke druge zemlje, pre svih Srbija i Španija zahvaljujući Novaku Đokoviću i Rafaelu Nadalu, dok je Rusija sjajnom generacijom ustala iz pepela i pobedila na dva od tri prethodna ekipna takmičenja.

Spomenuti Medvedev je predvodnik novog ruskog talasa koji čine još Andrej Rubljov, Aslan Karacev, Karen Hačanov, Roman Safijulin, dok na VTA listi u prvih 100 ima čak sedam Ruskinja.

Amerikanki je šest više, predvodi ih finalistkinja Australijan opena Danijel Kolins, a prvu postavu muškaraca čine odlični serveri Tejlor Fric, Rajli Opelka i uvek prisutni Džon Izner.

Odbojka

Retki su sportovi u kojima su dve velike zemlje toliko izjednačene u obe konkurencije. Obično je, kao što je to primer u fudbalu, jedna mnogo uspešnija u muškoj, a druga u ženskoj konkurenciji. Ipak, odbojka je izuzetak: i Amerika i Rusija maltene kao da dele jednu poziciju u vrhu svih rangiranja.

Rusi imaju bolje rezultate i veće uspehe kod muškaraca, iako su Amerikanci verovatno poslednji protivnik kojeg želite da imate u nokaut fazi, dok su devojke iz SAD stigle u velikom stilu u elitu.

Amerikanke su na nedavno završenim Olimpijskim igrama u Tokiju osvojile zlatnu medalju, što im je najveći uspeh otkad nastupaju, iako su bile i svetske šampionke, ali i u više navrata osvajale Svetsku ligu.

Dueli Amerikanki i Ruskinja (verovali ili ne, devetnaestostrukih prvakinja Evrope) klasici su na najvećim takmičenjima, baš kao što je to slučaj sa Srbijom i Italijom na primer, a isto se može reći i za odbojkaše.

Rusi su to potvrdili u Tokiju kada su stigli do srebra, a put do podijuma započeli sigurnim trijumfom nad Amerima.

Aktuelna generacija američkih odbojkaša možda nije toliko jaka i uspešna kao prethodna, ali je izvesno da će se vrlo brzo vratiti i sa najvećim rivalom  – Rusijom, uz još neke evropske velesile, ponovo krojiti svetsku scenu.

субота, 19. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом