уторак, 22.12.2020, 12:58 -> 12:58
Извор: РТС, Ројтерс, Скај спортс, АП
Troškovi Igara veći od 15 milijardi dolara, revizori upozoravaju da će koštati mnogo više
Troškovi organizacije Olimpijskih igara u Tokiju iznosiće 15,4 milijarde dolara, što je povećanje od 22% u odnosu na prvobitne procene. Najveće sportsko takmičenje na svetu koštaće mnogo više od predviđenog zbog jednogodišnjeg odlaganja usled pandemije koronavirusa. Potvrđeno je da će Igre u japanskoj prestonici početi 23. jula 2021, Paraolimpijske igre startuju 24. avgusta, a organizatori će potrošiti gotovo milijardu dolara kako bi sprečili širenje virusa.
Olimpijski komitet Japana saopštio je da će konačni "račun" iznositi nešto manje od 15,5 milijardi dolara, odnosno 2,8 više nego što je prvobitno planirano.
Razlog je odlaganje takmičenja za godinu dana zbog pandemije koronavirusa, zbog čega su organizatori morali da obnavljaju potpisane ugovore sa izvršiocima radova i usluga.
Takođe, saopšteno je da će za borbu protiv kovida biti utrošeno 900.000.000 američkih novčanica.
"Želimo da izgradimo najbolji mogući sistem za nastavak komunikacije sa relevantnim organizacijama, doktorima i medicinskim sestrama", izjavio je Toširo Muto, izvršni direktor Olimpijskih igara u Tokiju.
"Obezbeđivanje dovoljnog broja medicinskog osoblja je i dalje veći problem za nas nego što smo se nadali, pošto se suočavamo sa situacijom da se privatne medicinske institucije bore sa menadžmentima zbog koronavirusa."
Mere za borbu protiv epidemije uključuju infrastrukturu za pi-si-ar testiranja, postavljanje kovid klinike, kao i kreiranje postrojenja i protivmera u centrima gde se obrađuju hrana i piće koji će dospevati u Olimpijsko sela i na borilišta.
U novom budžetu potvrđeno je da će Međunarodni olimpijski komitet pomoći sa 1,3 milijarde dolara kako bi se pokrila organizacija Igara, ali njihova pomoć gradu Tokiju se neće menjati, potvrdio je Gakuđi Ito, glavni rukovodilac finansijama u Olimpijskom komitetu Japana.
Revizori upozoravaju, pravi troškovi su mnogo veći
Igre su zaostavština bivšeg ministra Šinzoa Abea, koji je u septembru dao ostavku zbog lošeg zdravstvenog stanja. Tokom njegovog mandata, Japan je dobio domaćinstvo, Vlada je uložila više milijardi u organizaciju, dok je prikupljeno i tri milijarde od domaćih sponzora.
Njegov naslednik Jošihide Suga izjavio je da će navedeni događaj biti sproveden u delo "po svaku cenu", zbog čega su tamošnji mediji stava da upravo on forsira pripreme.
Međutim, sve su glasnije tvrdnje da su troškovi mnogo veći nego što se prikazuju i da bi mogli da narastu do 25 milijardi dolara. Nacionalni odbor za reviziju Japana, u izveštaju od 177 strana predatom nacionalnom zakonodavnom telu, saopštio je da će Olimpijske igre sledeće godine koštati mnogo više nego što organizatori kažu.
U izveštaju se navodi da organizatori nisu uvrstili troškove u iznosu od 1,06 biliona jena, odnosno 9,7 milijardi dolara, a koji će svakako ići u te svrhe. Dodaje se da je Tokio prethodno potrošio skoro 7,5 milijardi na projekte u vezi sa Olimpijskim igrama. Guvernerka Juriko Koike kazala je da su to "projekti direktno ili indirektno u vezi sa Igrama."
Istakla je da oni uključuju izgradnju objekata prilagođenu paraolimpijcima, trening-programe za volontere, turističke i marketinške planove.
Milijarde, milijarde, milijarde...
Ugledni japanski ekonomski listovi Nikei i Asahi takođe su se bavili proračunima, obajljujući da je "trošak mnogo veći od prikazanog". Procenili su da će konačan iznos biti 28 milijardi dolara.
"Da bi javnosti obelodanili informacije i stekli njihovo razumevanje o operacijama koje bi Vlada trebalo da preduzme, Olimpijski komitet bi trebalo da otkrije više, shvatajući ukupnu sliku projekata i troškova", ističu iz Nacionalnog odbora za reviziju.
Finansiranje Olimpijskih igara se vrži sa više strana, a jedini novac koji nije javno obelodanjen jeste privatno finansirani operativni budžet od od 5,6 milijardi dolara. Prihod za ovaj budžet dolazi od sponzorstava, prodaje ulaznica i marketinga – i od doprinosa Međunarodnog olimpijskog komiteta. Ostalo je novac poreskih obveznika Japana, grada Tokija i drugih državnih organa.
Studija Univerziteta u Oksfordu ranije ove godine procenila je da će u Tokiju biti najskuplje letnje Olimpijske igre, a taj rekord trenutno drži Peking sa utrošene 44 milijarde dolara.
Odluka o prisustvu navijača i svim preventivnim merama za borbi protiv pandemije biće potvrđena u 2021.
Japan je jedna od zemalja koja se do sada na najbolji način borila sa kovidom, ali skepticizam o održavanju Olimpijskih igara raste jer se iz dana u dan povećava broj zaraženih u toj zemlji.
Očekuje se učešće više od 11.000 sportista, uz desetine hiljada zvničnika, sudija i predstavnika sponzorskih kompanija.
Коментари