Od nepoželjnog do MVP-a – kako je Ti Džej Šorts "prešao igricu" u Evroligi
Plejmejker Pariza Ti Džej Šorts je nagradu za MVP meseca Evrolige stavio u vitrine krcate priznanjima na nivou Evrokupa i Fiba Lige šampiona. Sa svojih 175 centimetara visine je prošao trnovit put od opskurnih koledža do naglog uspona u Evropi kroz trofeje, pokazavši da je nedostatak visine prednost, a ne mana.
Pariz ne prestaje sa briljantnim partijama u Evroligi, nametnuvši se u samom vrhu tabele, daleko od ičijih očekivanja. Unapred prežaljene autsajdere koji ipak briljiraju u prvih 12. kola Evrolige predvodi omaleni plejmejker Ti Džej Šorts, idealno oličenje duha i imidža tog tima.
Energičan, brz i prkosan. Bez predispozicija za velika dela, ali samouveren u svoje kvalitete, kao što je i cela ekipa Tijaga Splitera. Šorts je u prethodne dve i po sezone "pokorio" Fiba Ligu šampoina, Evrokup, a priznanje MVP-a meseca novembra pokazuje da mu je ista namera i sa Evroligom.
Nagradu za najkorisnijeg igrača Evrolige u novembru dobio je zahvaljujući 19,6 poena i 8,2 asistencije u nizu od pet trijumfa, nosivši Parižane do vrha tabele Evrolige sa skorom 9-3. Krenulo se sa pobedom nad Partizanim, gde je upisao 13 poena i osam asistencija. Žalgirisu je ubacio 21, Barseloni u "Blaugrani“ 24, Efesu u Istanbulu 21 i Virtusu 19 poena.
Sve to čini sa svojih 175 centimetara visine i sa nulom na leđima – brojem etabliranih koledža koji su u njemu videli nešto vredno.
Od malena s loptom u rukama
Grad Irvajn je planski konstruisan i naseljavan tokom šesdesetih godina u široj oblasti Los Anđelesa od strane istoimene kompanije za nekretnine, a zvanično je otvoren 28. decembra 1971. godine. Danas je peta oblast po broju stanovnika u reonu šireg Los Anđelesa sa 307.000 stanovnika.
Timoti Neokrates Šorts drugi rođen je u ovom predgrađu, a već sa četiri godine mu je majka tutnula loptu u ruke. Od tada ga nije zanimala nijedna druga lopta, niti drugi sportski rekvizit. Isključivo košarka. Već sa 15 godina se kod momka visokog 160 centimetara javila želja da postane profesionalac, bez obzira na sitniju građu.
Korak niže zarad napretka
Po završetku školovanja u lokalnoj srednjoj školi naselja Tastin, Ti Džej nije dobio nijednu ponudu etabliranih koledža iz prve divizije En-si-ej-eja (NCAA). Težak udarac po tinejdžera prepunog snova i ambicija. Sledilo je dokazivanje u rangu junior koledža (NJCAA), lige manjih univerziteta, stecišta za nepoželjne. Džunior koledži služe kao priprema za nedorasle igrače za NCAA nivo, pružajući im priliku da bar površno osete nivo koledž košarke po završetku srednje škole. Na njima je da pronađu sebe u koordninantnom sistemu konfuzije, što bi rekla Danijela Vranješ u "Munjama", i uvide da li su za knjigu ili loptu.
"Iskoristio sam tu priliku da stvorim i sačuvam stanje uma povezano sa tim teretom na leđima. Niko ne veruje u mene, dok ne izađem na teren i zaigram", govorio je Šorts u jednom od svojih intervjua.
Sa 20 poena prosečno tokom druge sezone, Šorts uspeva da dobije poziv od Ju-Si Dejvis univerziteta u "Big Vest" konferenciji prve diviziji. Rivali u "Big vestu" nisu zvučni, ali je Kalifornija dovoljno velika i brojna sa odavno poznatom basketaškom kulturom. Na Ju-Si Dejvisu ga dočekuje ni manje, ni više nego Čima Moneke, sadašnji as Baskonije. Ti Džej kreće sa briljantnim partijama, beležeći 15,2 poena, 4,3 asistencije i dve ukradene lopte. Toliko impresivno da je postao prvi igrač sa nagradama za najboljeg novajliju i igrača konferencije iste sezone. Od 2019. godine kreće njegova selidba u Evropu.
"Bon apetit" u Nemačkoj
Krenulo se od baltičke zemlje košarke Litvanije i Ventspilsa. Učešće u nokaut rundi Fiba Evrokupa preporučilo ga je Nemcima. Slede angažmani od po godinu dana u Hamburg tauersima i Kralshajm merlinsima sa vrlo zavidnim uspesima za ova dva relativno nepoznata kluba. Sa "čarobnjacima" iz Kralshajma se domogao antologijskog finala domaćeg Kupa protiv Albe i četvrtfinala Fibinog Evrokupa.
Naredni tim u Nemačkoj bio je Bon. Tad kreće magija. Šorts osvaja sve što se može na individualnom planu, predvodivši Bon do najvećih uspeha u istoriji kluba. Završili su regularni deo sezone na prvom mestu Bundeslige, a na evropskom planu su dopreli trofeja u Fiba Lige šampiona. Niko mu nije bio ni prineti – ubacio je 50 poena na završnom turniru, uključujući 29 poena u finalu protiv Hapoela Jerusalima, kog je tad sa klupe predvodio Aleksandar Džikić. Oborio je rekord po broju poena na fajnal-foru i u samom finalu. Bon je napravio vitrine za prvi trofej u klupskoj istoriji, a Ti Džej za pet individualnih priznanja – MVP Bundeslige, fajnal fora i regularnog dela Fiba Lige šampiona, zatim idealne petorke nemačkog prvenstva i pomenutog osvojenog evropskog takmičenja.
Novo ime koje je bljesnulo na evropskoj sceni, preselilo se u "grad svetlosti". Nastavilo se sa osvajanjem novog nivoa, poput video-igrice. Prešavši iz Bona na klupu Pariza, Tumas Isailo je sa sobom poveo i Šortsa. Ti Džej ga nije izneverio. Parižani su postali prava "kaznena ekspedicija" u Evrokupu – jedan-jedini poraz na putu do titule. Vitrina u Šortsovom domu se proširuje, a lista rekorda produžuje: MVP regularne sezone i finala Evrokupa, MVP i najbolji strelac francuskog prvenstva i Liga kupa, rekorder Evrokupa sa prosečno 7,3 asistencije u sezoni. Pariz se domogao dva trofeja, finala lige u kom su poraženi od Monaka sa 3-1 i plasmana u Evroligu.
Učenje i vera u sebe
"Tokom odrastanja, uvek je bila ista stvar koju sam čuo: 'Premali je'. Znam za šta sam sposoban na terenu, i imam mnogo vere u sebe. Moja visina može biti mana, posebno u odbrani, ali uvek sam igrao protiv viših igrača, tako da znam kako protiv njih. Kako da ih probijem na prvom koraku, da im ukradem loptu itd. Ovo govorim mladima koji mi postavljaju pitanja: glavno je da uspete da svoju veličinu, kakva god da je, učinite da bude prednost, a ne mana. To zahteva učenje i morate da budete u stanju da učite iz svojih grešaka da biste to postigli", rekao je Šorts u jednom intervjuu.
U igri Golijata, David od 175 centimetara zatrpava koševe širom Evrope, osvojivši svaki rang u kom je učestvovao. Kostantnim učenjem, koje i sam ističe, i verom u sebe se peo stepenik po stepenik do prvog mesta na tabeli Evrolige.
Nije bitna kolika je veličina psa u borbi, nego kolika je veličina borbe u psu.
Коментари