понедељак, 01.12.2025, 22:01 -> 22:47
Извор: РТС
Mladi Majkl Ružić predvodio Hrvate do važne pobede nad Izraelom
Košarkaši Hrvatske pobedili su u Rigi reprezentaciju Izraela rezultatom 85:71 (25:25, 22:17, 24:14, 14:15) u drugom kolu grupe E prvog kruga kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2027.
Hrvatski košarkaši su propustili poslednja dva velika takmičenja, ali na dobrom su putu da se u Kataru 2027. nađu među učesnicima Svetskog prvenstva.
Kvalifikacije jesu tek počele, ali izabranici Tomislava Mijatovića uspešno su prebrodili prve dve prepreke u Fibinom novembarskom prozoru. Praktično su već osigurali plasman u narednu fazu.
Duel sa Kipranima u Osijeku pre tri dana bio je lak zalogaj, što se u datim okolnostima ne može reći za gostovanje u Rigi, gde kao domaćin igra nimalo naivna reprezentacija Izraela u prilično respektabilnom sastavu.
Hrvati su čvrstom odbranom i dobrim napadima, naročito u drugom poluvremenu, odneli veoma vredan trijumf koji će im itekako značiti u nastavku kvalifikacija.
Izraelci su samo tokom prvog poluvremena bili ravnopravan protivnik. Iako su početkom meča gubili sa 12:0, na veliki odmor su otišli sa podnošljivim zaostatkom (42:47). Ipak, potom su u trećoj i četvrtoj četvrtini ubacili ukupno 29 poena, i to jedva, uz nekoliko pogođenih trojki na isteku konfuznih napada.
Sa manje od 50 odsto uspešnosti pri šutu za dva poena, sa sedam ubačenih penala iz 13 pokušaja, sa 11 skokova i 11 asistencija manje od rivala, nisu ni mogli da se nadaju boljem epilogu.
Izvrsnu partiju odigrao je mladi i talentovani Majkl Ružić koji je postigao 23 poena, uz devet skokova i tri asistencije. Sa 19 poena i 13 uhvaćenih lopti Mario Hezonja je zabeležio dabl-dabl učinak. Dvocifren je bio i Luka Božić sa 11 poena, uz pet skokova i četiri asistencije.
Među košarkašima Izraela istakao se Roman Sorkin sa 20 poena. Karington je ubacio 11, a svi ostali nisu dobacili ni do 10 poena.
Put do Mundobasketa kroz dva kruga kvalifikacija
Po tri najbolja nacionalna tima iz svake grupe proći će u drugi krug kvalifikacija za Mundobasket.
Potom će biti formirane nove četiri grupe sa po šest reprezentacija, a svi bodovi osvojeni u prvom krugu kvalifikacija prenose se u drugi jer reprezentacije koje su se već sastale u prvom krugu neće ponovo igrati jedne protiv drugih.
U drugom krugu kvalifikacija ukrštaju se grupe A i B, C i D, E i F, odnosno G i H.
Plasman na Svetsko prvenstvo, koje će 2027. biti održano u Kataru, izboriće po tri prvoplasirane selekcije iz svake grupe.
Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo, ponedeljak:
Grupa E:
Kipar - Nemačka 64:83
Izrael - Hrvatska 71:85
Grupa F:
Holandija - Poljska 83:85
Austrija - Letonija 68:86
Grupa G:
Finska - Francuska 83:76
Belgija - Mađarska 85:87
Grupa H:
Estonija - Češka 92:97
Švedska - Slovenija 83:94
Коментари