Читај ми!

Holivudska priča u Reksamu - glumački par vlasnika i scenario koji sa dna vodi u Premijer ligu

Nakon što su glumci Rajan Rejnolds i Rob Mekelheni kupili klub u 2021. godini, Reksam je za tri sezone prešao put od neprofesionalne lige do Čempionšipa. Sledeći cilj je plasman u Premijer ligu, a imajući u vidu Rejnoldsov preduzetnički duh, samo je pitanje vremena kada će se njegov novi poduhvat završiti srećnim krajem.

"Bukvalno imam čir od 20 centimetara u stomaku trenutno. Sezona se završava i sve se svodi na naredne dve nedelje. Ne mogu da nam olakšaju. Svi pucamo od stresa. Kažu da to pravi bolju televiziju, ali to nije uteha. Važno je pobediti", izjavio je Rajan Rejnolds, jedan od vlasnika Reksama, pred utakmicu protiv Čarltona u pretposlednjem kolu Lige jedan.

Njegovom timu bila je potrebna pobeda kako bi obezbedio drugo mesto i pred svojim navijačima nastavio uspon ka Premijer ligi.

Nekoliko dana kasnije, kada je sudija Ben Toner poslednji put tog popodneva dunuo u pištaljku, na semaforu je pisalo "Reksam 3:0 Čarlton", a u vlasničkoj loži i na tribinama "Rejskors graunda" je počelo veliko slavlje.

Skakali su od radosti Mekelheni i Rejnolds, čija je podjednako poznata supruga Blejk Lajvli takođe došla da isprati novi veliki poduhvat svog izabranika.

Proslava se sa stadiona prenela i na ulice i trajala je do sitnih sati, a nisu odoleli ni vlasnici, koji su se odmah po završetku meča spustili među igrače i navijače.

Reksam je tako treću godinu zaredom uspeo da se plasira u viši rang i dođe do Čempionšipa u kom nije igrao više od 40 godina. U tom periodu prošli su mnogo toga - od spora koji je mogao da ih košta stadiona, preko gubitka statusa profesionalnog kluba, do ivice bankrota.

Sada se međutim nalaze u onom delu scenarija kada stvari počinju da se menjaju nabolje, sve do konačnog ostvarenja naizgled nemogućeg cilja.

Počeci i zlatni period

Fudbalski klub Reksam osnovala je kriket sekcija iz istoimenog mesta, u cilju održavanja forme tokom zimskih meseci. Osnivačka sednica održana je u hotelu "Turf" u oktobru 1864. godine, što Reksam čini trećim najstarijim klubom na svetu i najstarijim timom u Velsu.

U prvih sto godina postojanja nisu imali mnogo uspeha i uglavnom su bili deo trećeg i četvrtog ranga takmičenja pod okriljem FA. Vrhunac su doživeli 70-ih i 80-ih godina prošlog veka, kada su stigli i do druge lige, ali i izlazaka u Evropu.

Kao najbolji velški tim, redovno su osvajali tamošnji kup, što im je garantovalo plasman u sada već zaboravljeni Kup pobednika kupova. Gostovali su tako širom Evrope, a put ih je u dva navrata odveo i u bivšu Jugoslaviju, tačnije u Hrvatsku, gde su igrali protiv splitskog Hajduka i Rijeke.

Najdalje su stigli 1976. godine, kada ih je u četvrtfinalu izbacio Anderleht.

Nakon toga je usledio pad, koji se značajno ubrzao početkom milenijuma i koji je umalo vodio do samog dna.

Put do ivice ambisa i navijačka ruka spasa

Vlasnik kluba u prvim godinama 21. veka bio je Aleks Hamilton, biznismen kom je nekad zanimljiva igračka dosadila i koji je želeo da klub istera sa stadiona, kako bi ga srušio i zemljište iskoristio u isplatljivije svrhe.

Pobunili su se međutim navijači kluba, uspevši da nakon nekoliko godina pobede Hamiltona na sudu. Stadion je ostao na mestu, ali se klub našao u velikim dugovima zahvaljujući Hamiltonu, te je 2005. godine za novog predsednika izabran lokalni prodavac automobila.

Reksam se nekoliko puta od tada našao pred bankrotom. Oduzimani su im bodovi, ispadali su iz jednog ranga u drugi i jedino su ih ljubav i istrajnost navijača održali u životu. Jednom prilikom su lokalni simpatizeri za dan prikupili oko 150.000 funti kako bi odložili gašenje voljenog kluba.

Navijači, odnosno fondacija koju su osnovali, su zvanično preuzeli klub 2011. godine, uspevši da ga dodatno stabilizuju, ali to nije bilo dovoljno usled velikih dugova.

Situacija je iz godine u godinu izgledala sve gore, a tokom epidemije koronavirusa, Reksam se nalazio na dnu pete lige, što je bio najgori rezultat u 150 godina dugoj istoriji kluba.

Ispostaviće se da je najtamnije bilo pred zoru, pa se - kako to inače biva u holivudskim filmovima - svetlo pojavilo onda kada je nada počela da jenjava.

Holivudov znak na velškim brdima

U novembru 2020. godine, održana je verovatno i najvažnija sednica u istoriji Reksama. Dnevni red sastojao se od samo jedne tačke, a ona se ticala prodaje kluba američko-kanadskom paru koji nije znao ništa o fudbalu (iliti sokeru), osim onoga što su videli na Netfliksu.

Glasalo je 2.000 navijača, a preko 98 odsto njih je odobrilo prodaju, te su novi vlasnici postali glumci Rajan Rejnolds i Rob Mekelheni. 

Osim urođene želje za posedovanjem kluba koju neobjašnjivo poseduje svaki prosečan muškarac, holivudski dvojac se na neočekivan potez odlučio zbog dokumentarca "Sunderland till I die", koji je posebno uticao na Mekelhenija.

Nakon određenog perioda istraživanja i pregovora - izbor je pao na Reksam. Dva miliona funti kasnije, dva čoveka koja nisu čak ni glumila vlasnike kluba, našli su se u nepoznatom okruženju.

Međutim, novac je odmah napravio razliku, a posle značajnih ulaganja u prethodnih nekolikoi godina, Rejnolds i Mekelheni su došli na korak do ostvarivanja cilja, zacrtanog pre slanja zvanične ponude o otkupu.

"Na prvoj konferenciji za štampu su nas pitali kakva su naša očekivanja. Rob i ja smo u isto vreme izjavili - Premijer liga. Svi su se smejali tada, ali mi se nismo šalili. Napravili smo veliki uspeh, ali su za to pre svega zaslužni igrači, treneri i ostatak tima", prisetio se Rejnolds nakon velike pobede nad Čarltonom.

Njegova supruga Blejk Lajvli se često šalila kako se pretplatila na I-Es-Pi-En, samo kako bi mogla da gleda svog izabranika kako se preznojava u loži, da bi i sama došla na, ispostaviće se, proslavu titule.

Noć pre utakmice, Rejnolds je u lokalnom pabu točio pivo za navijače, a kako sam kaže, zaljubio se u klub i grad. Ljubav pak, nije jedino što ga pokreće.

Rejnoldsov njuh za biznis

Osim veoma uspešne glumačke karijere, Rejnolds se ostvario i kao preduzetnik, čime je značajno povećao količinu novca zarađenu ispred kamera. Prvo je osnovao producentsku kuću i marketinšku agenciju, nakon čega je novac uložio i u proizvodnju džina, telekomunikacije i mnoge druge kompanije iz različitih oblasti.

Osim toga, znao je i da vrati novac uložen u Reksam, a sva je prilika da će u narednim godinama i mnogo zaraditi. 

Odmah po preuzimanju velškog tima, Rejnolds i Mekelheni su započeli snimanje dokumentarne serije "Welcome to Wrexham" u kojoj iz sezone u sezonu prate svoje dogodovštine u funkciji vlasnika i prate razvoj svog tima. Priča je naravno privukla veliki broj gledalaca, a samim tim i novca.

Njihova popularnost prelila se i na sam klub, koji je procvetao u prethodnih nekoliko godina. Stadion je krcat tokom čitave sezone, sponzori se utrkuju za svoje mesto na dresu i na reklamama pored terena, a pomenuti dvojac može zadovoljno da trlja ruke.

Poznato je takođe koliko je slatko parče kolača od TV prava koje dobijaju engleski timovi, naročito kako se bliže gralu Ruperta Mardoka. Eventualni plasman u Premijer ligu nadišao bi sva dosadašnja ulaganja i bio samo još jedan potvrda Rejnoldsove poslovne genijalnosti.

Sada je vreme za poslednji čin prve sezone, čija finalna epizoda nosi naslov Premijer liga. Ostaje da se vidi samo, koliko dugo će biti potrebno za snimanje.

понедељак, 28. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом