Читај ми!

Novi format Lige šampiona – veći broj ekipa, više novca za bogate i sve manje odmora za fudbalere

Promena formata takmičenja i proširenje Lige šampiona zamišljeni su da se svide i bogatim i siromašnim predstavnicima evropskog fudbala, te da unesu više zanimljivosti u samo takmičenje. Sigurno je da će se bogati bogatiti i da će igrači imati više utakmica u već gustom rasporedu.

Нови формат Лиге шампиона – већи број екипа, више новца за богате и све мање одмора за фудбалере Нови формат Лиге шампиона – већи број екипа, више новца за богате и све мање одмора за фудбалере

Ukoliko u revanšu nadigra Bode Glimt, Zvezda će u neku ruku debitovati u Ligi šampiona, jer takmičenje neće izgledati onako kakvim ga se srpski šampion seća.

Najkvalitetnije evropsko klupsko takmičenja će naredne sezone imati 36 ekipa, umesto dosadašnje 32. U Ligi šampiona svaki tim će odigrati po osam utakmica.

Najradikalnija promena je napuštanje grupnog sistema takmičenja koji je do sada uključivao osam grupa po četiri ekipe.

Navijači će gledati takmičenje koje podseća na ligaško, ali zapravo to nije. Prilikom žreba svaki tim će dobiti osam protivnika i igraće četiri utakmice na strani i četiri na svom terenu. Svaki bod, ali i svaki gol biće izuzetno bitni, jer će odlučivati o plasmanu na tabeli koji vodi u eliminacionu fazu.

Protivnici će biti birani na osnovu četiri "šešira" u kojima su poređani po snazi, a svaki tim će dobiti po dva rivala iz svakog od njih.

Osam najboljih klubova u ligaškom delu takmičenja obezbediće plasman u osminu finala, dok će preostalih 16 ekipa igrati baraž za popunu preostalih osam mesta. Timovi koji se nađu između 25. i 36. pozicije ostaju praznih ruku i završavaju takmičenje.

Svaki klub će umesto dosadašnjih šest odigrati najmanje po osam utakmica: dve utakmice sa klubovima iz svog šešira, kao i dve utakmice sa ekipama iz preostala tri. Revanš susreta nema, već će klubovi igrati po četiri utakmice kod kuće i u gostima, sa različitim klubovima.

Promena formata kao gašenje pobune, bogati da se bogate, a siromašniji duže zamajavaju

Želja desetina evropskih klupskih velikana iz Engleske, Španije i Italije da osnuje svoje takmičenje pravila je glavobolje Uefi nekoliko godina.

Pobuna koju su predvodili Arsenal, Siti i Real Madrid ugašena je, a Uefa je ubrzo reagovala sa promenama u Ligi šampiona.

Veliki su smatrali da njima ne priliči da igraju slabe utakmice jer im je to umesto profita donosilo gubitak na televizijskim pravima i prodajama karata.

Svakako, kada je novac u pitanju, logično je da bi Sitiju ili Arsenalu isplatljiviji bili dueli sa ekipama iz "liga petice" nego sa onima koji su svoje mesto zaslužili provlačenjima kroz nekoliko krugova kvalifikacija.

"Moramo osigurati da svako ima priliku u našem sportu. Da mali mogu i dalje da igraju protiv velikih, a ponekada i da šokiraju svet pobedom nad njima. To je suština fudbala. Upravo to čini fudbal tako sjajnom i prelepom igrom“, rekao je Aleksandar Čeferin, predsednik Uefe, na predstavljanju novog formata takmičenja.

Umesto dosadašnjih šest mečeva ukupno, u kojima bi slabija ekipa iz istočnog dela Evrope koja slovi za autsajedera mogla da napravi iznenađenje i izbori neki meč više u Ligi šampiona ili Evrope, sada će više utakmica slabijima otežati posao.

Osam mečeva koje će timovi igrati su mač sa dve oštrice. Timovi iz trećeg i četvrtog šešira imaju priliku da se međusobno nadmeću, ali će u većini slučajeva postojati inferiornost prema ekipama iz prva dva.

Veći broj utakmica sa sobom nosi i više bodova, a samim tim i veću gol-razliku. Promena bi mogla da donese da se veliki broj ekipa bori za osam najboljih, dok bi već posle tri loša meča ekipe mogle da izgube šansu za rundu nokaut faze, a samim tim i Ligu Evrope.

Najbolji i najskuplji timovi dobiće satisfakciju većeg profita od karata, TV prava, reklama i medijske pokrivenosti.

Prostor za fudbalere da se dokazuju, ali i manje vremena za odmor

Klubovi u Evropi već imaju preveliki broj utakmica tokom sezone, a donošenjem novog formata dodato im je još mečeva, pa se postavlja objektivno pitanje da li će igrači moći da izdrže novi nametnuti tempo.

Kada se ovome pridodaju kvalifikacije za međunarodna takmičenja i dueli u Ligi nacija, realno je očekivati da će dolaziti i do odbijanja nacionalnih selekcija u pojedinim reprezentativnim pauzama, da bi igrači imali vremena da se odmore.

Veliki broj utakmica otvorio bi prostore za pojedine fuudbalere koji bi makar u domaćem šampionatu protiv lošijih protivnika dobili priliku u startnoj postavi.

недеља, 13. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи