Srbin posle tragedije pisao Fifi - kampanja za zaštitu fudbalera

Na fudbalskim terenima širom sveta svake godine zbog srčanog udara, drugih zdravstvenih problema ili udara groma nastrada nekoliko fudbalera.

Beograđanin Marko Petrovski, koji živi u Sidneju, pokrenuo je kampanju za bolju zaštitu sportista, jer je njegov sin Stefan, talentovani golman, poginuo od udara groma 2016. na treningu Melaka junajteda u Maleziji.

Markov sin Stefan Petrovski imao je samo 18 godina kad je nastradao. Bio je talentovan golman, prošao je mlađe selekcije fudbalskog kluba Sidnej olimpik, a prvi profesionalni ugovor vredan više stotina hiljada evra potpisao je u Maleziji. Tokom treninga, u trenutku udara groma, doktor nije bio prisutan. Da mu je ukazana adekvatna pomoć, možda bi tragičan ishod bio izbegnut.

Fudbalska federacija Australije podržala je inicijativu Marka Petrovskog, o kojoj izveštavaju i svetski mediji, da profesionalni klubovi moraju imati doktora ne samo tokom utakmica već i za vreme svih treninga, kao i da se u slučaju jake grmljavine i nevremena sklone igrači s terena. Sistem za rano upozrenje na oluju danas je lako dostupan, nije skup i neophodno ga je uvesti.

"Potrebna je bolja preventiva i brža reakcija. Ako spasimo bar jedan život - ova kampanja doživeće uspeh. Fudbalski klubovi imaju veliku korist od igrača, a ne čine dovoljno da bi ih u ovakvim situacijama zaštitili", rekao je Petrovski.

Tokom jedne utakmice u Johanesburgu 1998, od udara groma povređeno je više igrača. U poslednjih nekoliko godina na ovaj način nastradali su fudbaleri u Južnoj Africi, Rusiji, Boliviji, Brazilu, Singapuru. U Srbiji pamtimo 2000. kad je talentovani igrač niškog Radničkog Ivan Krstić izgubio život. U Tutinu 2011. takođe na treningu od udara groma poginuo je Ermin Zećirović.

Inicijativa Marka Petrovskog za poboljšanje bezbednosnih standarda na otvorenim sportskim terenima, biće upućena Svetskoj fudbalskoj federaciji.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом