Читај ми!

Momo Kapor – književnik, radijski voditelj i televizijska zvezda

Momčilo Momo Kapor (1937–2010) bio je književnik, slikar, jedan od urednika i voditelj čuvene emisija „Krug 202” Radio Beograda. Bio je i voditelj Drugog programa Radio-televizije Beograd i jedna od prvih televizijskih zvezda. Bio je i voditelj emisije „Studio 3”, u kojoj je prvi put uvedena forma intervjuisanja gostiju uživo u studiju.

Malo je poznato da je bio i jedan od scenarista za film „Valter brani Sarajevo”. Pored toga je napisao brojne scenarije za kratke igrane filmove kao i sinopsise za dokumentarne filmove.

Rani književni radovi mladog Kapora su televizijske kritike, koje su objavljivane dvaput mesečno u „Književnim novinama”. Svojevremeno je smatran jednim od najpoznatijih i najčitanijih naših pisaca. Kritičari i teoretičari književnosti ga smatraju rodonačelnikom ,,džins proze”. Neki od njegovih najvažnijih romana su: ,,Beleške jedne Ane”, ,,Foliranti”, ,,Ada”, ,,Foliranti”. Momo Kapor se pored pisanja bavio i slikarstvom.

Između ostalog, Momo Kapor je pisao i radio-drame, a o stvaranju te vrste umetničkog teksta napisao je:

,,Da bi se pisala radio-drama, potrebno je pre svega voleti radio. To je sve teže zbog agresivne televizijske najezde što tera zvuk na povlačenje u senku i drugi plan pred nemilosrdnom poplavom vrtoglavih prizora (…) Mnogi od naših savremenika se još dobro sećaju vremena u kome su zavirivali u tu prašnjavu kutiju, odgonetajući gde se krije brbljivi patuljak sa toliko smisla za muziku svih instrumenata i svih reči (…) Čudan je to posao pričati noćne priče nepoznatim slušaocima kojih ima više miliona. U kakve sobe sve stiže ta priča? Šta će izmeniti u životima onih koji su je čuli (…) Radiodramski pisac igra naslepo. On nikada ne zna hoće li polovina slušalaca, pre nego što se drama koju je napisao završi, potražiti drugu stanicu. On takođe ne zna ni da li je uspeo, jer osobe kojima je pričao priču ostaju sakrivene zavesama anonimnosti” (odlomak iz teksta ,,Magično oko radio-drame”, u knjizi ,,Književnost i radio” Đ. Malavrazića).

Radio adaptacija dela Mome Kapora „011” emitovana je na Radio Beogradu u maju 1991. godine.

Radnja dela: Džordž, odnosno – Đoka, suprug junakinje, naučen je da psuje na srpskom. Za junakinju je Pikadili skver ‒ Slavija, Central park – Kalemegdan, a Jelisejska polja su Ulica kneza Miloša. Jednim pozivom na 011 iz inostranstva, Beograd je uvek tu. Ta čežnja da se dvadeset dana godišnje provede u Beogradu, nakon dolaska u rodni grad pretvara se u teskobu. Živeti u Beogradu znači udisati smog. Momo Kapor istovremeno je bio ironičan i nostalgičan prema Beogradu, metropoli nekadašnje Jugoslavije.

Uloge tumače: Radmila Đuričin i Mihajlo Janketić
Lektor: Nada Andrejić
Ton-majstor: Tomislav Perić
Muzički saradnik: Predrag Stamenković
Instrumentalni izvođač: Saša Subota
Reditelj: Ivana Vujić
Urednik emisije: Zvonimir Kostić
Urednik serije: Olivera Kolarić
Proizvodnja: Dramski program Radio Beograda.


Nagrada „Momo Kapor” je godišnje priznanje koje dodeljuje zadužbina „Momo Kapor”. Nagrada se dodeljuje naizmenično za doprinose u književnosti i likovnoj umetnosti, na dan rođenja Mome Kapora, 8. aprila, u Svečanoj sali Skupštine grada Beograda.

Izvor: Zvučni arhiv

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом