Читај ми!

I na parketu i na klupi - trofejni!

Srpski košarkaški internacionalac Dejan Mladenović (35), u Mađarskoj je gotovo deceniju. Rodom je iz Sente. Završio je Fakultet fizičke kulture i sporta u Novom Sadu i master studije, tako da se posle igračke karijere, posvetio trenerskoj.

U sezoni 2011-2012. godine, prvi superligaški klub u severnom komšiluku Srbije, bio mu je „Kermend" sa kojim osvaja Treće mesto, i bronzanu medalju, u završnom „finalu četvorice" (takozvanom „Fajnal foru") Državnog kupa Mađarske... Dejan potom prelazi u „Faktum" iz Debrecina u kome je bio redovni „starter" u Prvoj „petorci", a zatim potpisuje za JKSE iz Jazberenja, klubom koji sa njim u sastavu prvi put u svojoj istoriji obezbeđuje evropsku „vizu" - učešće u Kupu izazova Evrope (poznatijem kao „Čelendž kup") pod patronatom Svetske košarkaške federacije - FIBE.

Pre Mađarske, Mladenović je igrao u slovačkom timu „Ksero" iz Nitre, a nakon toga čak u četiri kluba u Rumuniji - brašovskom „CSU", „CSM-OLHIMU" iz Raminku Valčeje, „ČSM-u" iz Jaše i temišvarskoj „Elbi" sa kojom je ušao u finale Nacionalnog kupa Rumunije igrajući protiv tada neprikosnovenog „Asesofta" iz Ploeštija.

Matična ekipa ovog 185 centimetara visokog košarkaškog plejmejkera („jedinice" u timu!), rođenog 1985. godine u Senti (u Srbiji), bio je subotički „Spartak" u kojem je prošao sve igračke kategorije (i u kojima je, u svakoj od njih, što je kuriozitet - osvojio prvenstvo Vojvodine). Za „Plave golubove" iz najsevernijeg srpskog grada, Deki (kako ga svi zovu) - igrao je i kao senior, a u matici je još nastupao i za OKK „Kikindu" i „Polet" iz Novog Bečeja...

Tokom dugogodišnje igračke karijere, Mladenović (koji je oženjen Anom i ima jednogodišnjeg sina Dušana), čvrsto je definisao svoje ciljeve. Rešio je - i posle sporta-sport!... Zato se paralelno i obrazovao. Stekao je profesorsku diplomu Fakulteta fizičke kulture i sporta u Novom Sadu, završio master studije i - visoki je košarkaški trener!

I nije dugo čekao na opciju novog početka u ovim strukama. Od školske 2015-2016. godine zaposlio se kao profesor fizičke kulture i kao trener košarkaške sekcije u Srpskoj gimnaziji „Nikola Tesla" u Budimpešti (uz to, ponovo je učitelj i ekipe košarkaša iz Budaorša, u koju je u decembru 2020. prešao iz budimpeštanskog ligaša „Ujpešta")...

Da će sebe u budućnosti „ulogovati" (da tako kažemo!) u posao trenera - „video" je u svojoj poslednjoj prvoligaškoj sezoni u dresu „Jazberenja", kada je umesto šefa stručnog štaba (koji se razboleo) dobio šansu da vodi tim - jer je jedini od igrača imao trenersku licencu. Protivnik im je bio lider na tabeli i višestruki prvak Mađarske - „Pakš atomeromu". Motivisani usled nesvakidašnje situacije i sa malim taktičkim korekcijama u igri, „Jazberenj" je uspeo da iznenadi prvaka i pobedi sa dva koša razlike.

Ličnim trenerskim uspehom Dejan Mladenović smatra i to, što je nakon samo šest meseci trenerskog iskustva dobio priliku da kao prvi strateg predvodi kadetsku i juniorsku selekciju košarkaša „BDŠE" iz Budaorša na turnirima "Evropa za mlade", na kojima je ovaj tim uspeo da nadigra i renomirane ekipe iz Praga, Londona, Minhena, Helsinkija...

Svojim dosadašnjim najvećim trenerskim uspesima (u karijeri koja je tek na početku, kako kaže), ipak, smatra dve osvojene Zlatne medalje (u 2017. i 2019. godini) na Đačkoj olimpijadi srednjih škola i gimnazija Mađarske na završnim turnirima u Pečuju - sa muškom košarkaškom ekipom budimpeštanske Srpske gimnazije "Nikola Tesla", i pehare za najboljeg trenera na oba ova državna turnira.

Zanima nas koliko se rad košarkaškog trenera u školi razlikuje od onog u klubu?

„Razlika je u kategoriji i kvalitetu takmičenja, u uslovima rada, broju treninga, posvećenosti igrača, spremnosti na odricanja i žrtvovanja. Takođe, razlika je i u predznanju sa kojim mladi košarkaši dolaze, tako da ima primera kada trener mora da spušta kriterijume i reprogramira trening zbog nivoa njihovog tehničko-taktičkog znanja. U svakom slučaju, tu ima puno stvari na kojima treba raditi, popravljati ih, nadograđivati. Osnovna vizija (što je i krajnji cilj) je ta - da jednoga dana nivo košarke u „Teslinoj" srpskoj školi podignemo toliko - da možemo biti takmičarski ravnopravni sa velikim košarkaškim Akademijama.

Takve ambicije treba da prati i dugoročni temeljni plan kako bi se to i realizovalo. Dakle, okupiti talentovanu, opredeljenu i odlučnu decu koja jedna drugoj mogu parirati i ostvariti pozitivnu konkurenciju, zarad zajedničkog progresa u svakom smislu. Treba da poseduju svest o tome da žele da jednoga dana postanu i profesionalci ako je to moguće. Isto tako, posvećenost trenera mora biti maksimalna - bez obzira o kojem uzrastu je reč. Niko se nije naučen rodio, tako da ako i ima nedostataka mora se na njima raditi (i dopunski, i dodatno) - kako bi se nadoknadili. To su uglavnom te razlike sa kojima se u trenažnom procesu susrećem... Ipak, momci iz „Tesline" školske ekipe više su mi prirasli za srce, jer su to pretežno deca iz Srbije, sa srpskim mentalnim sklopom, i stalnom željom za dokazivanjem i pobedom! U nekim situacijama u kojima se nekad nađu, mogu lako da prepoznam sebe", rekao je profesor Dejan Mladenović.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње