Kriza srpskih medija u Makedoniji

Mediji srpske nacionalne zajednice u susednoj Makedoniji su već godinama u krizi. Na samoj su ivici opstanka i sve ih je manje, a osnovni razlozi su finansijske prirode jer je podrška kako od makedonskih vlasti tako i od matice Srbije sve slabija.

Na nedavnom konkursu za sufinansiranje medijskih projekata Ministarstva kulture i informisanja Vlade Republike Srbije nisu uspeli da prođu „Srbtel", internet televizija koja je duže vremena uspešno pokrivala dešavanja na području celokupne Republike Makedonije (RM), kao i Kulturno-informativni centar (KIC) „Spona", koji deluje u kontinuitetu od 2006. godine "Uprkos odbijanju projekta za sufinansirajuću podršku jedinom glasilu na srpskom jeziku u  Makedoniji", navodi Milutin Stančić direktor Uprave za unapređenje jezika manjinskih zajednica Vlade RM.

Za razliku od „Srbtela" koji je nakon ovakvog, za njih negativnog ishoda, konkursa morao potpuno da obustavi svoj rad KIC „Spona" je za sada morao da ugasi samo časopis za kulturu „Slovo", a dokle će ostali segmenti ove kuće uspeti da rade- neizvesno je.

Ne krijući razočarenje i nezadovoljstvo ovakvim ishodom konkursa Milutin Stančić objašnjava: „Već dugi niz godina kod resornih ministarstava u Srbiji ne postoji jedna sveobuhvatna analiza i sistematičan pristup u sagledavanju rada naših medija u Makedoniji".

Govoreći za Program za dijasporu RTS-a Stančić je upozorio: „Umesto da se radi na ukrupnjavanju tih medija i da se daje prioritet pre svega onima koji deluju na celokupnom teritoriju Makedonije koji, dakle, obaveštavaju ne samo srpsku već i makedonsku javnost, ovde su više podržani mediji koji nemaju kontinuitet i koji u svom izveštavanju imaju pre svega lokalni karakter i značaj".

„Treba reći da ni na uobičajenim organizovanim javnim debatama o medijima u dijaspori i regionu ne daje se prava slika o stanju medija na terenu i tako se ne pokazuje prava suština problema tih medija", rekao je Stančić.

Velika su očekivanja etničkih zajednica i od novog zakona o medijima koji je u pripremi i samo se čeka se da ga izglasa makedonski parlament, odnosno Sobranje, podsetio je Stančić dodajući da on kako je najavljeno, predviđa otvoranje posebanog kanala za manjine na makedonskom javnom servisu.

Reč je o novom, Četvrtom kanalu na Makedonskoj nacionalnoj televiziji (MTV) gde bi sve zajednice - srpska, turska, bošnjačka, vlaška i romska, dobile znatno veći vremenski prostor, bolju opremu i pojačali svoje redakcije, rekao je Stančić uz napomenu da su to za sada očekivanja koja zavise i od dugo najavljivane reforme i reorganizacije javnog servisa.

Za sada su u Makedoniji preostala samo dva medija na srpskom - polučasovna emisija „Vidik", u okviru makedonskog javnog servisa (MTV), koja ide tri puta nedeljno, ali u neadekvatnom manje gledanom terminu, kao i lokalna privatna televizija „TV plus" u Kumanovu, zaključio je Stančić.

Očito da je stanje srpskih medija u Makedoniji izuzetno teško i da bez adekvatne i kontinuirane podrške iz matice teško očekivati da bi oni mogli da opstanu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње