Znanje je najveća donacija

"Srbija na vezi 2014" je drugi projekat onlajn mentorstva i razmene znanja s dijasporom koji sprovodi omladinsko udruženje iSerbia uz podršku Kluba privrednih novinara i Udruženja za jugoistočnu Evropu Univerziteta Oksford.

Cilj projekta je da se povežu naši najpriznatiji naučnici i stručnjaci iz dijaspore i najperspektivniji mladi ljudi iz Srbije koji su na početku karijere, spremni da se usavršavaju i usvajaju nova znanja i veštine, piše u saopštenju udruženja iSerbia.

Program je u širem obimu nastavljen nakon pozitivnih rezultata ostvarenih tokom pilot projekta Srbija na vezi sprovedenog u toku 2012-2013. godine. Mladi stručnjaci su bili u prilici da direktno komuniciraju i sarađuju sa svojim iskusnijim kolegama, a već su ostvareni i rezultati šireg značaja.

Među njima se posebno ističe zajednički naučni projekat Tehnološkog univerziteta Nanjang u Singapuru i Centra za inovacije Tehnološkog fakulteta u Beogradu, rezultat mentorstva prof. dr Draška Vidovića i Bojana Gligorijevića.

Pozivu da učestvuje u drugom krugu mentorstva odazvalo se preko 50 iskusnih mentora iz više od 60 oblasti nauke i privrede, sa svih meridijana i prestižnih univerziteta i organizacija poput Oksforda, Berklija, Kembridža, ETH, Instituta Maks Plank, kompanije Mekinzi i drugih.

Mladi stručnjaci, naučnici i istraživači iz Srbije imaće jedinstvenu priliku da ostvare saradnju s istaknutim kolegama iz dijaspore i s njima se konsultuju u vezi sa svojim idejama, istraživačkim radom i projektima, uvedu inovativne i savremene prakse u svoju oblast rada i tako unaprede karijeru. Projekat će na taj način istovremeno doprineti unapređenju ekonomskog i naučnog razvoja i zaustavljanju daljeg „odliva mozgova", piše u saopštenju udruženja iSerbia.

"Projektom Srbija na vezi biće postavljena čvrsta osnova za dalji razvoj kanala trajne razmene i konstruktivne saradnje između Srbije i dijaspore. Umesto fokusa na povratak stučnjaka iz inostranstva, tragamo za alternativnim rešenjima, usredsređujemo se na razmenu, a znanje shvatamo kao najvredniju donaciju i kao pravi put za izgradnju bolje veze dijaspore sa Srbijom", rekla je Ana Ranitović, mentor iz oblasti antropologije i jedan od idejnih tvoraca projekta, inače doktorant i predavač na Univerzitetu Oksford.

Tokom projekta mentori će polaznicima prenositi najnovija znanja i prakse iz svoje oblasti, postavljati problemske zadatke, savetovati ih po pitanjima karijere, vođenja posla ili naučno-istraživačkog rada, i voditi kroz proces donošenja odluka. Program mentorstva traje 6 meseci i realizuje se putem mejla, audio ili video konferencija u zavisnosti od dogovora učesnika i mentora.

U toku je konkurs za polaznike, a otvoren je za studente završnih godina fakulteta, apsolvente, postdiplomce, istraživače i svršene diplomce koji su na početku karijere s manje od pet godina profesionalnog iskustva u relevantnoj oblasti, starosti do 35 godina.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње