80 godina od bitke na Kozari:( Pod)sećanje na Kozaru

Ove godine navršava se tačno 80 godina od čuvene Bitke na Kozari, koja je počela 10. juna 1942. i trajala je tačno 27 dana, u kojoj su nacističke nemačke snage, uz pomoć hrvatskih ustaško-domobranskih jedinica, napale višestruko slabije lokalne partizanske jedinice. Bila je to jedna od najkrvavijih bitaka u vreme Drugog svetskog rata na području bivše Jugoslavije, u kojoj su najveće žrtve bili civili.

Kozara je postala simbol stradanja i otpora srpskog naroda u borbi protiv nemačkih nacista i hrvatskih ustaša. Bila je to svojevrsna golgota srpskog naroda tog kraja. Tačan broj stradalih i nestalih lica u vreme neprijateljske ofanzive na Kozaru ni danas se ne zna, a verovatno se nikada neće ni saznati. Prema nekim dosadašnjim saznanjima u toj bitci stradalo je oko 40.000 civila, a 68.000 je zarobljeno i odvedeno u logore, pre svega u Logor Jasenovac, koji je poznat i kao "Logor smrti". Najstrašnije od svega jeste činjenica da je od tog broja više od 23.000 dece sa Kozare završilo u logorima.

Koliko danas znamo o tim strahovitim događajima, svojevrsnoj kalvariji srpskog naroda na Kozari leta 1942. godine, a vezano sa tim i o užasima u Jasenovcu, i koliko uopšte znamo o dešavanjima i stradanjima našeg naroda za vreme Drugog svetskog rata? Događaji iz tog perioda se sve više zapostavljaju, minorizuju i, konačno, zaboravljaju. Svedoci smo i zloupotrebe tih događaja, pogrešne interpretacije, kao i namernog krivotvorenja prošlosti.

Kako se odupreti svim tim negativnim pojavama? Da li nam to treba? Koliko danas znamo o Kozari, posebno mlađe generacije. Koliko nam je zaista stalo da znamo istinu i da negujemo kulturu sećanja? Kako da sačuvamo prošlost od zaborava?

Osnovna namera emisije "(Pod)sećanje na Kozaru", jeste da sva ta dešavanja u Drugom svetskom ratu, vezano za ovu legendarnu planinu i njenu burnu prošlost sačuva od zaborava. Faktografski, kroz razgovore sa istoričarima, poznatim beogradskim intelektualcima poreklom sa Kozare, sa preživelim stradalnicima kozaračke epopeje, članovima Udruženja Kozarčana u Beogradu i drugim sagovornicima emisija nas podseća na deo naše tragične prošlosti, kao i na značaj same planine Kozare.

Autori emisije Miroslav Karlica i Nada Vukelić

Muzička urednica Branka Lolić

Rediteljka Erna Gligorijević.
Nada Vukelić i Miroslav Karlica

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње