среда, 15.06.2022, 12:29 -> 13:09
Извор: Светлана Матић
Poezijom za mir
Austrijsko-srpsko kulturno društvo "Vilhelmina Mina Karadžić" organizovalo je Susret pisaca u Beču, pod nazivom "Poezijom za mir". Specijalni gosti bili su članovi udruženja "Sedmica" iz Frankfurta na Majni i pesnici koji žive i stvaraju u Beču.
Program je otvorio Luka Marković, predsednik Zajednice srpskih klubova, ističući da mu je čast i zadovoljstvo, što smo imali priliku da ugostimo predstavnike Udruženja pisaca „Sedmica" iz Frankfurta, podsećajući pisutne na mnogobrojne održane manifestacije u protekle dve godine, koje su doprinele boljem razumevanju naše Zajednice sa Austrijancima, ali i očuvanju naše srpske kulture u rasejanju.
Ana Nikolajević, članica predsedništva ASKD „Vilhelmina Mina Karadžić" je pozdravila prisutne i pozvala ih da se pridruže i uzmu učešće i u budućim projektima i aktivnostima koje Društvo preduzima, a u cilju očuvanja našeg srpskog jezika i kulure i nacionalnog identiteta.
Prof. Svetlana Matić, predsednica ASKD „Vilhelmina Mina Karadžić" na čiju je inicijativu i održana ova kulturna manifestacija, u svom pozdravnom govoru, je podvukla da živimo u teškim i neizvesnim vremenima po čitav svet i da treba da se odupremo nastojanjima da se politika meša i podriva temelje svetske kulturne baštine, kao što je izbacivanje ruskih kompozitora i klasika iz školskog programa, poput Čajkovskog, Dostojevskog, Tolstoja i njegovog kapitalnog dela „Rat i mir", rušenje kultnih spomenika kulture, koji su nosioci kolektivnog sećanja na prohujalo vreme. „Zbog toga ćemo danas, ako slažete, poslati jedan apel i poruku mira, svim ljudima dobre volje, da prevaziđu sve podele i vrate se tradicionalnim kulturnim vrednostima, koje predstavljaju temelje svetske civilizacije. Podele i političku ostrašćenost, prevazilazićemo našom kontinuiranom borbom za pobedu dobra nad zlim, uz poruke mira i tolerancije" poručila je Matićeva.
Monografiju 25 godina Udruženja pisaca „Sedmica", koja je objavljena na srpskom i nemačkom, predstavio je Ljubiša Simić, predsednik, govoreći da se u njoj nalazi istorijat Društva, učesnici na svim tadicionalnim Majskim i Oktobarskim susretima dijaspore, Ršum škola, saradnja sa književnim klubovima i udruženjima i dobijene nagrade i priznanja. Glavni ciljevi „Sedmice" su, po njegovim rečima, očuvanje maternjeg jezika, literature i kulturnog nasleđa za mlađe generacije u u dijaspori i jačanje srpsko-nemačke kulturne razmene. Udruženje je književna zajednica Udruženja književnika Srbije - UKS, osnovano 1995. godine sa sedištem u Frankfurtu na Majni.
Zahvalio se Svetlani Matić na pozivu i podvukao da bi takvu kulturnu poslenicu, koja na pravi način predstavlja srpski jezik i kulturu i u rasejanju, a sa kojom „Sedmica" sarađuje više od jednu deceniju, poželelo da ima svako udruženje. Ljubiša Simić je iskoristio ovu posetu da Svetlani Matić, koja je osnivač Društva i Biblioteke „Mina Karadžić", pokloni 100 naslova knjiga, što je u publici pozdravljeno gromkim aplauzom. Zahvaljujući se na poklonu, prof. Matić je Simiću uručila Zahvalnicu za donaciju knjiga.
Ljubiša Simić se predstavio i kao vrlo uspešan i poznati pesnik za decu i odrasle, govoreći svoje pesme. „Tamo amo", „Maraton" i „Leskovačka roštiljijada", koja je izazvala smeh i oduševljenje. Pored Simića, svojim pesmama su se predstavili: Zlata Ikanović, sekretar prof. Tatjana Milanović, Kostadinka Koca Đorđevska Stojanović, jedna od snivača „Sedmice", koja je Svetlaninu „Desanku u pesmi", prevela na makedonski jezik, pa su zajedno recitovale, svaka na svom maternjem jeziku. Zamolila je prisutne, da u svojim mogućnostima, podrže rad i nastojanje prof.Svetlane Matić, koja je, kako je naglasila," oličenje patriotizma i velikog borca za promovisanje pravih srpskih kulturnih vrednosti na ovim prostorima, a i šire u Evropi."
Lena Krstić, učenica četvrtog razreda, koja pohađa nastavu maternjeg jezika u jednoj bečkoj osnovnoj školi, a predavač joj je prof. Svetlane Matić, pročitala je tri pesmice iz knjige „Igra", koju je objavila njena profesorka i oduševila prisutne. Lena je recitovala pesme „Proleće", „Dobrodošlica prvacima" i Zima", uz oduševljenje članova porodice, koji su je je pažljivo slušali i bodrili na njenom prvom, ali uspešnom, javnom nastupu.
Posebnu pažnju je izazvala pesma „Samo da rata ne bude" autorke Slavice Klein, predsednice udruženja Zlatna reč-srpska kruna".
Na ovoj, vrlo posećenoj književnoj večeri su nastupili: Mirel Tomaš, predsednica „Bečkih poeta", Nevena Džaja", osnivač pozorišne grupe „Oaza", Radomir Milošević, Malina Marina Janković, sekretar udruženja „Fokus", Katarina Stević Titović i Zorica Vitomirov, kojima je u ime ASKD „Vilhelmina Mina Karadžić" Ana Nikolajević, uručila zahvalnice.
Svetlana Matić je nadahnuto recitovala svoje pesme „Srbija je moja zemlja", „Majka" i „Mina u pesmi". Na ovoj književnoj večeri su između ostalih, prisustvovali Bojana Šećerov, prva savetnica pri misiji OEBS-a u Beču i Jovan Trifković, koordinator za dijasporu i informacije o dijaspori, uz roditelje i decu, koja su uživala u interpretaciji dečjih pesama.
Posetioci su imali priliku dapogledaju izložbu o Dušanu Radoviću „Bio jednom jedan laf", koja će se od 14. do 22. juna 2022. godine, moći videti u prostorijama Konzulata Republike Srbije u Beču.
Književno veče je obilovalo dobrim raspoloženjem, bogato pripremljenim posluženjem, koje su priredili domaćini i zajedničkim fotografisanjem.
Gosti iz Frankfurta na Majni su, uz pratnju Slavice Klein i Svetlane Matić, obišli zbamenitosti grada Beča, Vukov spomenik, spomen-ploču Mini Karadžić, Srpski pravoslavni hram „Sveti Sava", Ruski spomenik, Hundertwasser Haus i dvorac Šenbrun.
Dogovoren je ponovni književni susret na Oktobarskim susretima pisaca dijaspore i Sajmu knjiga u Frankfurtu na Majni.
Коментари