четвртак, 29.01.2015, 13:10 -> 14:17
Mentorstvom do znanja
Prijavljivanje za program onlajn mentorstva „Srbija na vezi 3.0" traje do 28. februara. Svoje znanje mladim naučnicima i profesionalcima u Srbiji "donira" preko 40 stručnjaka iz dijaspore sa prestižnih institucija, od Oksforda i Kembridža do Berklija i MIT-a.
Udruženje mladih iSerbia.rs u saradnji s Klubom privrednih novinara otvorilo je konkurs za prijem polaznika programa onlajn mentorstva i razmene znanja sa dijasporom, Srbija na vezi 3.0. Program podrazumeva spajanje mladih na početku karijere, u ulozi polaznika, sa mentorima - našim najvećim stručnjacima iz dijaspore, piše u saopštenju Omladinskog udruženja iSerbia.
U saopštenju piše da na konkurs mogu da se prijave studenti, apsolventi, postdiplomci, istraživači i svršeni studenti. Učešće u programu je dobrovoljno i volontersko, a šestomesečni mentorski rad se odvija putem audio/video konferencija i/ili mejla, prema dogovoru mentorskog para i prirodi posla.
U Srbiji na vezi 3.0 svoje znanje mladima u Srbiji "donira" preko 40 menotra od Njujorka do Singapura, sa prestižnih institucija poput Oksforda i MITa, stručnjaka iz društveno-humanističkih, prirodno-matematičkih, tehničko-tehnoloških i medicinskih nauka, oblasti IT-a i nanotehnologije, i nenaučnog dela koji obuhvata, između ostalih, finansije, bankarstvo, preduzetništvo, nove metode držanja nastave i dr.
Projekat postoji uspešno od 2012. godine - do sada su u 2 kruga programa onlajn mentorstva Srbija na vezi učestvovala 65 mentora koji su radili sa 120 polaznika u 76 oblasti mentorstva, sa izuzetnim i dugoročnim rezultatima - pokrenuto je nekoliko međunarodnih naučnih projekata i uspostavljena saradnja između domaćih i inostranih naučno-istraživačkih institucija.
"Projektom Srbija na vezi postavljena je vrsta osnova za dalji razvoj kanala trajne razmene i konstruktivne saradnje između Srbije i dijaspore. Umesto fokusa na povratak stučnjaka iz inostranstva, tragamo za alternativnim rešenjima, usredsređujemo se na razmenu, a znanje shvatamo kao najvredniju donaciju i kao pravi put za izgradnju bolje veze dijaspore sa Srbijom", rekla je mr Ana Ranitović, mentor iz oblasti antropologije i jedan od idejnih tvoraca projekta, inače doktorand i predavač na Univerzitetu Oksford.
"Neprocenjivo je i praktično iskustvo koje sam stekla boraveći na poziv mentora na Univerzitetu u Sauthemptonu i jako sam zahvalna za ovu priliku koja mi se ukazala. Teorijsko znanje koje sam do sad gradila i imala sam na jako lep način upotpunila praktičnim, eksperimentalnim radom. Radila sam na stvarima koje su sasvim nove i osetila šta znači istraživački rad", kaže Marija Trajković koja je sarađivala sa profesorom dr Goranom Mašanovićem iz Velike Britanije u oblasti fotonike i optike.
Ana Stanojević je sarađivala sa profesorkom dr Vladanom Vukojević iz Stokholma.
"Mentorka i ja smo zajedno pripremile rad koji je prihvaćen za izlaganje na međunarodnoj konferenciji. Trenutno spremamo prijavu za još jednu konferenciju. Dosta toga sam naučila o načinu na koji treba da razmišljam prilikom modeliranja bioloških sistema i na koje sve činioce treba obratiti posebnu pažnju. Rešavajući probleme sa kojima smo se suočavale prililikom modeliranja naučila sam više o tome kako sagledati problem sa različitih strana, kako podstaći kreativnost. Divan je osećaj kada nakon napornog rada vidite da ste postigli svoj cilj", kaže Ana.
Da je i sam program i način na koji je zamišljen imao efekta na polaznike potvrdio je Ivan Stosevski kome je mentor iz oblasti hemijskog i mehaničkog inžinjerstva bila dr Jasna Janković iz Kanade.
"U mentorstvu je odlično to što student mora sam da pokrene inicijativu oko teme, programa i načina komunikacije sa mentorom, što je meni, lično, veoma značilo, jer sam poboljšao svoje komunikacione veštine. Mentorstvo je svakako uticalo da brže i lakše realizujem projekte kojima se trenutno bavim na svojim doktorskim studijama", ističe Ivan.
Prijave na konkurs su validne do 28. februara tekuće godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар