Читај ми!

Majkrostoft najavljuje gašenje Skajpa za maj

Usluga za video-pozive „Skajp“, koja je imala stotine miliona korisnika, biće ugašena u maju, saopšteno je iz kompanije „Majkrosoft“ koja je vlasnik ove aplikacije.

Aplikacija Skajp dugo je bila jedna od najpopularnijih veb-sajtova na svetu i omogućavao je ljudima da besplatno, preko svojih računara razmenjuju glasovne i video poruke sa prijateljima i porodocom širom sveta.

Skajp nije bila prva ili jedina kompanija koja je nudila ovu uslugu, ali je omogućila javnosti da obavlja besplatne pozive između računara i pomogla je u popularizaciji ovog koncepta.

U objavi na platformi Iks (nekada Tviter) iz Skajpa je navedeno da se korisnici mogu prijaviti na Majkrosoft Tims sa svojim nalogom kako bi ostali povezani sa svojim kontaktima i sačuvali istoriju razgovora preko Skajpa.

Prvi put predstavljen 2003. godine, Skajp je kupio tehnološki gigant 2011. za 8,5 milijardi dolara – što je bila najveća akvizicija u to vreme.

Kao što su iz „Majkrosofta“ jednom rekli, Skajp je postao integrisan sa drugim proizvodima kompanije, kao što su Iksboks i Windows uređaji.

U decembru 2010. kolumnista Om Malik, kada je ova veb-lokacija imala dvodnevni globalni prekid rada, nazvao ju je jednom od „ključnih aplikacija modernog veba“.

'Bio je magičan'

Nakon vesti o njegovom skorom zatvaranju, bivši i sadašnji korisnici Skajpa podelili su svoje uspomene o korišćenju usluge za video pozive i uticaj koji je imao na njihove živote.

„Moj najbolji prijatelj i ja delimo mnogo lepih uspomena na Skajpu“, rekao je jedan korisnik u komentarima na Iksu. „Ovo je tužan dan i gotovo osećaj gubitka još jednog delića mog odrastanja.“

„Skajp je u to vreme bio tako uzbudljiv izum – pre nego što su tu ulogu preuzeli pametni telefoni i Votsap“, rekla je za Bi-Bi-Si jedna devojka koja je preko Skajpa održavala prekookeansku vezu sa svojim sadašnjim mužem.

Šta se dogodilo?

Kada je „Majkrosoft“ kupio Skajp, kupio je aplikaciju koja je preuzeta milijardu puta i koja je imala stotine miliona korisnika.

„Zajedno ćemo stvoriti budućnost komunikacija u realnom vremenu“, rekao je tada šef „Majkrosofta“ Stiv Balmer.

Ali kako je popularnost Votsapa i Fejsbuk mesindžera rasla, tako je opadala popularnost Skajpa.

„Majkrosoft“ je 2017. redizajnirao Skajp i dodao neke funkcije koje su veoma ličile na rivalski Snepčet. Korisnici nisu bili zadovoljni.

U to vreme, novinarka portala Nekst veb, Rejčel Kejzer, rekla je: „Ljude nervira ovo ažuriranje aplikacije Skajp jer je popravljano nešto što nikada nije bilo pokvareno.“

U junu 2021. i dalje se spekulisalo da je to bio početak kraja za Skajp.

Kada je „Majkrosoft“ najavio Windows 11, svoj novi operativni sistem, naveo je da će Majkrosoft tims biti podrazumevano integrisan, dok Skajp, prvi put posle nekoliko godina, neće biti. 

Populrnost Timsa je značajno porasla tokom pandemije kovida 19.

Kako je objavljena vest o zatvaranju Skajpa, „Majkrosoft" je objavio blog Džefa Tepera, predsednika Kompanije za pomoćne aplikacije i platforme, u kome se navodi da kompanija želi da pojednostavi svoje besplatne usluge kako bi se fokusirala na Tims.

„Na Timsu, korisnici imaju pristup mnogim istim osnovnim funkcijama koje se koriste u Skajpu, kao što su pozivi jedan na jedan i grupni pozivi, razmena poruka i deljenje datoteka“, naveo je Teper.

„Pored toga, Tims nudi poboljšane funkcije kao što su organizovanje sastanaka, upravljanje kalendarima i besplatna nadgradnja i pridruživanje zajednicama.“

Korisnici Skajpa sada imaju izbor – ili da pređu na Majkrosoft Tims ili da izvezu svoje podatke iz Skajpa, uključujući četove, kontakte i istoriju poziva, dodaje se u pomenutoj objavi.

Za korisnike Skajpa koji plaćaju neke dodatne funkcije, „Majkrosoft“ navodi da će moći da koriste svoju uslugu do narednog ažuriranja.

понедељак, 14. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом